Chce rovněž, aby vláda okamžitě připravila a zajistila opatření na pomoc firmám, které jsou dodavateli OKD. Předsednictvo tripartity to uvedlo v prohlášení, které dnes v Ostravě předalo premiéru Bohuslavu Sobotkovi a zástupcům vlády a jehož text má ČTK k dispozici. OKD na sebe podala insolvenční návrh, soud o něm zatím nerozhodl. O situaci dnes bude v Ostravě jednat Sobotka a ministři práce Michaela Marksová a průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD).

„Problematika insolvence OKD se netýká jen společnosti OKD, ale v daleko větší míře dodavatelů a firem které jsou s OKD spojeny. Jsou to ve velké míře subjekty, které nemohou z bezpečnostních důvodů přestat dodávat své zboží nebo služby," řekl ČTK moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Jde například o energie nebo kontrolní systémy. Podle hejtmana tyto firmy s velkou pravděpodobností nebudou mít uspokojeny své pohledávky a hrozí jim řetězový krach.

Tripartita žádá, aby vláda přijala opatření, která tomuto krachu zamezí. „Požadujeme plynulý provoz, proplácení faktur dodavatelům OKD, dodavatelům služeb, bez kterých to nelze realizovat, a z toho vyplývají naše návrhy, které říkají, že ideálním řešením pro nás je pokračování těžby a postupný útlum," řekl Novák. Mezi opatřeními pro dodavatelské firmy by mělo být osvobození od zaplacení DPH z neuhrazených faktur, úleva na odvodech z mezd zaměstnanců na sociální a zdravotní pojištění nebo zařazení zaměstnanců firem do programu rekvalifikací se stejnou podporou jako pro zaměstnance OKD.

Stát by podle Nováka nyní měl aktivně vstoupit do majetkových struktur OKD. „Jedná se pouze o provozní financování, a to ať už přímo s pomocí státu, nebo vytvoření takové platformy, která by formou tollingu (vnějšího financování) byla schopna zajistit provoz a těžbu," řekl hejtman.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že má více než 650 věřitelů, kterým dluží přes 17 miliard korun. I s dodavatelskými firmami v OKD pracuje přes 12.000 lidí, ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům pracovníků v navazujících profesích.

Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou od února vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).