Podle ministrů je nutné zákon kvůli požadavkům EU urychleně přijmout, v opačném případě hrozí České republice pokuta. Novela by tak měla začít platit ještě letos. Kuřáky avizované zdražování cigaret samozřejmě netěší.

Například třiačtyřicetiletý Martin Míček z Frýdku-Místku si z toho důvodu už pořídil takzvanou elektronickou cigaretu. „Ve finále tím opravdu hodně ušetřím. Při mé spotřebě by mě měsíční kouření klasických cigaret vyšlo až na dva tisíce korun. U elektronické cigarety, kterou jsem si koupil ve specializované prodejně, to dělá asi jen pětistovku. To už je dost velký rozdíl. Navíc jsou zdravější, protože nespalují papír. Zkoušel jsem si i balit sypaný tabák z Polska, ten mi ale přestal chutnat. Jeho kvalita podle mě nebude dobrá," porovnával Martin Míček, který se svým zlozvykem začal v patnácti letech.

Míní, že prokouřil dražší auto

„Proto raději vůbec nepočítám, kolik jsem zatím během svého života prokouřil peněz. Bude to zcela určitě už nějaké dražší auto. Hodněkrát jsem chtěl s kouřením úplně přestat, jenže se mi to dosud nikdy nepodařilo. Je to především o silné vůli, kterou nemám," zamyslel se Míček.

Deset cigaret denně kouří podle svých slov dvaačtyřicetiletá Dagmar Ž. z Frýdku- -Místku. „Už jsem o tom plánovaném zdražování cigaret taky slyšela. Nadšená z toho nejsem, ale já budu i nadále kupovat sypaný tabák a plnit si kombajnem dutinky, abych alespoň něco ušetřila. Za kuřivo platím měsíčně pět set korun," dodala žena.