Výrobci cigaret zdraží minimálně o dvě koruny krabičku kvůli vyšší spotřební dani, kterou je nutné sladit s Evropskou unií. Další zvýšení ceny přinese oslabená koruna. Krabička cigaret tak může za rok průměrně podražit až o šest korun. Podle trafikantky, kterou Deník oslovil v Místku, si lidé u některých značek cigaret už musí připlatit. Týká se to prý hlavně levnějších značek, u kterých rychle docházejí zásoby. „Něco už chodí zdražené. O kolik? Tak o čtyři pět kaček v průměru," odhadovala trafikantka. „Občas někdo nadává," všimla si. Nárůst tržeb za balený tabák ale v poslední době nezaznamenala. „Pořád se kupují hlavně klasické krabičky. Řekla bych, že balený tabák kupuje tak jeden člověk z dvaceti," naznačila prodejkyně.

Tabák bude nakupovat z Polska

Třicetiletý Z. S. z Frýdku- -Místku, který kouří pravidelně od svých osmnácti let, na zdražení cigaret zareagoval prakticky okamžitě. „Tato informace mi samozřejmě nemohla uniknout. A jestli se ve svém zlozvyku nějak omezím? Ne, rozhodl jsem se, že si budu kupovat balený tabák z Polska. Budu si doma takzvaně balit kombajnem. Vyjde mě to o hodně levněji, když si koupím kilovku," porovnával Z. S., který ještě nikdy vážně neuvažoval o tom, že by s kouřením skoncoval definitivně. „Mně to chutná, navíc nemám dosud žádné zdravotní problémy. Nemám proto důvod přestat kouřit," vysvětloval mladý muž.

„Já kouření omezuji prakticky každým rokem. Kdysi jsem vykouřil celou krabičku denně, potom to byla polovina, nyní kouřím asi šest cigaret denně. Takovým tempem už brzy s kouřením skoncuji úplně. O baleném tabáku jsem nikdy neuvažoval. Neměl bych na to trpělivost," uvedl Dalibor H. z Frýdku-Místku.

Muž kouří náruživě přes padesát let

Zdražováním kuřiva si žádné starosti nedělá Jaroslav Raška z Frýdku-Místku. „Cigarety v krabičkách mě vůbec nezajímají, i když jsem kuřákem přes padesát let. Důvod je ten, že v nich není kvalitní tabák ale jen seno, sláma a smetí. Já balím doutníky. A jaký je postup? Jednoduchý, roztrhám jej na kousky a ubalím si jej do papírku s filtrem. Jedna taková mě vyjde na korunu dvacet. Zatím mi zdraví drží, plíce mám celkem v pohodě. Pokud by mě to nějak dusilo, omezil bych to," pousmál se Jaroslav Raška.