Někdy v lednu letošního vydal Fond malých projektů, do které se Kysucké kulturní středisko v Čadci chtělo zapojit, výzvu k pořádání přeshraniční spolupráce. Začal proces plánu projektu, pro který bylo nejdůležitější najít dobrého partnera. A ten se našel! Stalo se jím Kulturní centrum Frýdlant nad Ostravicí.
„S ním jsme rozjeli projekt s názvem „Hodnoty příhraničních regionů Kysuce a Beskydy“. Děje se tak díky podpoře Evropského fondu regionálního rozvoje v rámci Fondu malých projektů programu Interreg V-A Česká republika - Česká republika 2014 - 2020,“ přiblížila manažerka Kulturního kysuckého střediska (KKS) Katarína Borisová.
Cílem projektu je upozornit na potenciál příhraničních regionů několika formami. Aktivity jsou realizovány s cílem informovat veřejnost o možnostech té které oblasti, zvýšit cestovní ruch, atraktivnost obou regionů, vyvolat zájem o poznávání nových měst, jakož i tradic a kultury příhraničních oblastí.
Dominanty, prezentují nejen nevšednost a krásu obou regionů, ale i kulturní dědictví a přírodní bohatství na Kysucích a v Beskydech. „V první fázi jsme oslovili osm neprofesionálních fotografů - 4 z Kysuc a 4 z Beskyd, aby nafotili některé dominanty či hondoty těchto regionů. Jaroslav Cabadaj, Jakub Jarabica, Timoteus Talapka, Josef Tomáš, Roman Macura, Roman Polách, Adam Průchodský a Petr Žižka - tito fotografové byli postaveni před výzvu v krátké době nafotit každý po čtyřech místa ve svém regionu podle zadání, následně se setkat s odborným lektorem na workshopu a své nejlepší fotografie pak zaslat, abychom je mohli použít na výstavě, která je poprvé nainstalována právě ve výstavních prostorách – ve vestibulu Kulturního centra ve Frýdlantu nad Ostravicí,“ upřesnila Katarína Borisová, oč v prjektu šlo.
Na samotné akci Pojďme na Kysuce, které bylo další z aktivit projektu, se představili kromě slovenských folkloristů - FS Bystrica, LH Kováčovci, LH Potočaři a heligonkářky Vanesky Patylové - i domácí umělci - Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda.
Návštěvníci si mohli prohlédnout a zakoupit práce lidových řemeslníků a ochutnat dobroty slovenské kuchyně - brynzové halušky či polesníky. Akce i výstava se setkaly s pozitivním ohlasem veřejnosti.
I díky tomu obě organizace chystají projekt číslo 2 - a sice „Pojďme do Beskyd,“ na kterém se bude prezentovat zase zmiňovaný český region.
„Děkujeme všem, kteří na projektu pracovali a věříme, že všem návštěvníkům - ať už výstavy, která bude ve Frýdlantu nad Ostravicí přístupná do 16. srpna 2022, nebo akcí a výstav na Slovensku - vykouzlíme alespoň malý úsměv na tváři,“ zakončila Katarína Borisová.