Pacienti se od Nového roku musejí vyrovnat nejen s novými poplatky za samotnou zdravotní péči, ale i s nově zavedenými regulačními poplatky v lékárnách. Za každou položku na receptu nyní zaplatí třicet korun, na jednom receptu přitom mohou být pouze dvě položky. „Regulační poplatek samozřejmě není doplatek za léky, ale k doplatku se přičítá,“ upozornila tisková mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku Inéz Bohdanová Bortoliová.

V některých případech lékař může pacientovi vypsat takzvaný opakovaný recept. „Je to možné u léků, které se užívají dlouhodobě. V těchto případech pacient při každém výběru léku platí doplatek a třicet korun za každou položku na receptu. Výhodou v tomto případě je, že pacient nemusí stále chodit k lékaři pouze pro předepsání léků. Lékař ale samozřejmě musí znát aktuální zdravotní stav pacienta a zvát jej na pravidelné kontroly,“ vysvětlila novinku tisková mluvčí Nemocnice Třinec Lenka Franková.

close zoom_in

Podle lékárníků nesou pacienti placení regulačních poplatků statečně. „První týden po zavedení regulačních poplatků byl v naší lékárně hektický. Kromě zavádění poplatků jsme museli zvládnout i problémy spojené s načítáním nových číselníků a především změnu DPH léků a potravinových doplňků z pěti na devět procent,“ komentuje průběh prvních lednových dnů vedoucí lékárny Nemocnice Třinec Roman Staszko. „Zatím jsme se naštěstí nesetkali s nepříjemným nebo dokonce agresivním chováním pacientů, všichni jsou s placením poplatků smířeni. První z nich už donesli i potvrzení o hmotné nouzi. Tito pacienti jsou podle zákona od regulačního poplatku osvobozeni,“ dodal.

Lidé se léky také před koncem roku předzásobili Na jeden recept je možné předepsat dvě položky. Celková částka zaplacená v lékárně se tedy rovná součtu doplatku za léky plus třicet korun za každou položku. „Pravdou je, že nový sazebník většinu doplatků snížil, takže zvláště u více balení dražších léků může pacient zaplatit dokonce méně než dosud. Naopak u levnějších léčiv se vyplatí léky koupit přímo. Takový nákup vyjde levněji například u Ibalginu, Paralenu nebo Acylpyrinu,“ upozornila Lenka Franková.

close zoom_in Také ve frýdecké nemocniční lékárně na ulici Elišky Krásnohorské probíhá prozatím vše v klidu. „K žádným konfrontacím zatím nedošlo. Většina pacientů byla dobře informována jak z médií, tak i samotnou nemocnicí. Jen zcela výjimečně se stává, že by někdo o regulačních poplatcích nevěděl,“ konstatovala Inéz Bohdanová Bortoliová.

„Na konci roku jsme zaznamenali, že se pacienti snažili léky předzásobit, aby se poplatkům vyhnuli. Výrazné úspory jim to ale zřejmě nepřineslo, neboť lékaři by se měli řídit vyhláškou, podle níž by neměli předepisovat léky na více než tři měsíce dopředu. V současné době narůstá počet nemocí z nachlazení, takže klientů v lékárnách neubylo. Fronty se nicméně netvoří, neboť jsme koncem minulého roku lékárnu kompletně zrekonstruovali a zajistili další výdejní místo,“ dodala tisková mluvčí.

Výdej léků se ve Frýdku mírně zpomalil jen kvůli poradenské činnosti. „Lékárníci totiž každému pacientovi poradí, jestli je pro něj výhodnější si levnější volně prodejné léky koupit raději přímo, anebo na předepsaný recept s tím, že zaplatí i regulační poplatek,“ podotkla Inéz Bohdanová Bortoliová.