Veřejné vnitrostátní letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí, které bylo téměř tři roky kvůli léta trvajícím nekonečným sporům o pozemky uzavřeno, letos opět získalo povolení k provozu. Od června si tu zájemci znovu mohou prohlédnout při vyhlídkových letech Beskydy z výšky, využívají je plachtaři i zájemci o parašutistický výcvik.

Letiště slouží pro malá letadla

Oprávnění k provozování je však jen dočasné. Bylo vydáno do doby, než budou spory vyřešeny. Pak bude rozhodovat soud. „Pevně věříme, že se vše konečně podaří uzavřít k plné spokojenosti. Určitě by to přispělo k dalšímu rozvoji turistického ruchu v Beskydech,“ doufá místostarosta Frýdlantu Bohumil Dolanský.

Zdejší letiště, na němž byl zahájen provoz již v roce 1952, slouží pro malá letadla s kapacitou do osmnácti osob na palubě. Letiště ale zasáhly majetkoprávní spory, o pozemky se dnes soudí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových s některými majiteli parcel.

Omezení provozu způsobilo zejména společenské škody

Úřad pro civilní letectví kvůli sporům o přistávací dráhu dokonce letiště před třemi lety zavřel. Počátkem letošního roku bylo povolení k provozu vydáno, ale na třetí subjekt. Provozovatelem letiště je nyní Paraklub Lysá Hora – občanské sdružení Letecké amatérské asociace a Aeroklubu České republiky.

Podle starosty se zavření letiště v minulých letech podepsalo na nižším počtu návštěvníků Frýdlantu a vedlo i k útlumu plachtařských a parašutistických aktivit. „Nedaleko je golfové hřiště, další se staví. Mohli by je využívat i zahraniční hráči golfu,“ tvrdí.

Podle šéfa výboru Aeroklubu Frýdlant Libora Valového jsou škody z let, kdy bylo letiště mimo provoz, ekonomické, ale zejména společenské. „Ztratili jsme důvěru klientů cestovních kanceláří, které letiště avizovaly ve svých službách. Je dobře, že se je nyní znovu podařilo zprovoznit.“