Katastrofa, zoufalost, nejhorší sezona za poslední čtyři roky. Tak hodnotí letošní letní koupací sezonu provozovatelé venkovních koupališť a bazénů. „Pro letní Aquapark Olešná letos nastala nejhorší sezóna za čtyři roky. Trochu nám pomáhá to, že máme otevřený současně i krytý zimní aquapark, takže pokud je škaredě, lidé se mohou chodit koupat tam,“ konstatoval ředitel společnosti Sportplex, která aquapark provozuje, Petr Slunský.

„Když po celý den prší, zůstává letní část aquaparku zavřená. Pokud je ale jen pod mrakem, máme otevřeno. V takových dnes se přicházejí koupat hlavně návštěvníci zdejšího autokempu,“ konstatoval Petr Slunský. Aquapark se přes léto snaží návštěvníky přilákat i na různé kulturní akce. Tento pátek 25. července tu například od 20.30 hodin vystoupí skvělá bubenická formace Jumping Drums.

Ani provozovatel koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí není s letošní koupací sezonou spokojen. „Je to katastrofa, zoufalost sama. Když řeknu, že letos proběhlo pět solidních koupacích dnů, tak je to moc. Jinak je to paběrkování,“ zhodnotil průběh sezony provozovatel frýdlantského koupaliště Jaroslav Hovjacký. Dodal, že i během chladných dnů tady vodu ohřívají na 23 stupňů Celsia a zdejší opalovací plochy leží v závětří, takže je tu snesitelně, i když počasí není ideální. „Navíc jsme se rozhodli provozní dobu o hodinu posunout, takže od nynějška bude otevřeno od 10 do 20 hodin,“ informoval Jaroslav Hovjacký. Podle jeho hrubého odhadu se nyní koupaliště pohybuje ve ztrátě okolo 60 až 80 tisíc korun.

Ani aquapark v Mostech u Jablunkova na tom není lépe. „Koupaliště ještě nikdy nebylo výdělečné, a proto je jen otázkou, na kolik bude letos prodělečné. Provozovatelem je obec, a tudíž veškeré ztráty jdou z jejího rozpočtu,“ uvedl Tomáš Kohut, starosta mosteckého hasičského sboru, který se o koupaliště stará. „Je to léto k pohledání. Lidé ve špatném počasí nechodí a aquapark je uzavřen,“ řekl Kohut.

Aquapark v Mostech zahájil sezonu letos od 1. července. Od té doby bylo kvůli počasí zavřeno celkem 25 dní. „Pokud je špatné počasí, obec je ve ztrátě zhruba tisíc korun denně, a to zejména kvůli elektrické energii, kterou spotřebovávají cirkulační čerpadla udržující kvalitu vody,“ dodal Kohut.

Třinecké koupaliště pod Javorovým otevřeli letos už 31.května. V červnu areál navštívilo 6 326 osob, k 22. červenci pak 5 464 návštěvníků. „Přestože počasí moc koupalištím nepřeje, máme v Třinci areál otevřený, jelikož i v chladnějších dnech zde chodí zákazníci hrát tenis a beachvolejbal,“ řekl Radek Kyselý z městské příspěvkové organizace STaRS. V roce 2007 přišlo na koupaliště za červen a červenec 14 800 návštěvníků. „Přejme si, aby bylo po zbytek léta počasí krásné. Jen tak si mohou děti i jejich rodiče našeho koupaliště a sportovních atrakcí užít,“ doplnil Kyselý.

JANA RUMIANOVÁ

EVA MARTINKOVÁ

Přečtěte si také:

Staré koupaliště má nejistou budoucnost

Třinečané se dočkali, poprvé zamířili k vodě

Téma Deníku: Slunce, voda, koupání