V porovnání s červnem přibyly v evidenci úřadu práce hlavně ženy, do zhoršených čísel se promítl také fakt, že na úřad práce zamířily v okrese desítky absolventů a mladistvých. Oproti loňskému červenci však celkově poklesl podíl nezaměstnaných lidí o 0,8 procenta. V červenci požádalo o zprostředkování zaměstnání 1091 nových uchazečů, to je o zhruba 21 procent více než v minulém měsíci a o zhruba čtyři procenta méně než v loňském roce.

VOLNÝCH MÍST JE DOST

Roli nezaměstnané si už během svého života nedobrovolně vyzkoušela Andrea Galušková z Morávky. „Několikrát jsem už o práci přišla, takže moc dobře vím, že to není nic příjemného. Ani jsem se nespoléhala na pomoc ,pracáku', který mi stejně nikdy nic nenašel. Spíše jsem vsadila na vlastní aktivitu, což se mi nakonec i vyplatilo. Pokaždé jsem si nejpozději do půl roku našla práci sama," sdělila Deníku Andrea Galušková.

Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce k 31. červenci celkem 1807 volných pracovních míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 171 volných pracovních míst méně než ve stejném období roku 2015 a o 88 více než v minulém měsíci. Na jedno volné pracovní místo připadali stejně jako před rokem zhruba čtyři uchazeči o zaměstnání.

Nabídka nejčastějších volných míst se příliš nemění, zájem je o pomocné pracovníky ve výrobě, kuchaře, číšníky, prodavače, řidiče a také o technické pracovníky.

Třiačtyřicetiletá Eva Rusková z Frýdku-Místku se v evidenci úřadu práce ještě nikdy neocitla. „Moje mamka ovšem byla bez práce několik měsíců, než si něco kloudného po vlastní linii po různých firmách vyběhala. Vůbec nejhorší je čekat jen na nabídky pracovního úřadu. Nezaměstnaný člověk by se měl především snažit sám," zamyslela se Rusková.