Práci hledá více žen než mužů
Ženy tvoří 51,3 procenta z celkového počtu evidovaných uchazečů o zaměstnání v okrese Frýdek-Místek. V porovnání s předcházejícím měsícem se jejich počet snížil o 147 na 4204. Počet nezaměstnaných mužů i díky sezonním pracím ubylo o 277. Ještě na konci letošního února tvořili muži takřka třiapadesát procent uchazečů o zaměstnání. Na úřadech práce jich v zimě přibývá výrazně více než žen.

V praxi to znamená, že úřad práce na konci června evidoval 8187 uchazečů o zaměstnání. To je o 424 lidí méně než v květnu. Situaci na trhu práce zlepšují zejména zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. Pozadu nezůstávají ani největší zaměstnavatelé na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Například nošovická automobilka Hyundai, která aktuálně zaměstnává zhruba 3400 lidí, přijala od dubna do června přes 150 nových pracovníků. V květnu totiž zvýšila kvůli vysoké poptávce rychlost výroby a v polovině minulého měsíce zahájila výrobu nového modelu.

Daří se i Třineckým železárnám, které před pár dny oznámily, že loni dosáhly čistého zisku přes tři miliardy korun. To je nejvíce od předkrizového roku 2007. V celém okrese navíc podle údajů z úřadu práce přibývá volných pracovních míst. Na konci června jich bylo 1776, tedy skoro dvakrát více než před rokem. Na jednu pracovní pozici tak připadá zhruba pět uchazečů. Výrazně přibylo vhodných míst pro absolventy a mladistvé, kteří tradičně tvoří výraznou část uchazečů o zaměstnání.

Nezaměstnanost se snížila všude

Meziměsíčně klesl počet lidí bez práce ve všech tuzemských regionech. V Moravskoslezském kraji se nižší nezaměstnaností, než jaká je na Frýdecko-Místecku, může pochlubit pouze Novojičínsko.

Firmy hledají pracovníky v technických profesích, třeba obsluhu stacionárních strojů, svářeče, nástrojáře i pomocné pracovníky ve výrobě. Zájem je také o kuchaře, číšníky a servírky, uklízeče, řidiče, operátory telefonních panelů nebo pracovníky ostrahy.