Srpnové ukazatele úřadu práce jsou optimističtější než v červenci. Podíl nezaměstnaných se snížil opět na hodnotu 5,6 procenta, v červenci byl o desetinu procenta vyšší. Optimistické je především srovnání s minulým rokem letos práci hledalo přes osm tisíc lidí, což je o dva tisíce uchazečů méně než loni.

Nezaměstnaných oproti červenci ubylo především z řad mužů, mezi lidmi bez práce tedy stále převažují ženy, které z celkového počtu tvoří 53,1 procenta.

Třiatřicetiletá Jitka Zahumenská z Frýdku-Místku ještě v roli nezaměstnané nikdy nebyla. „Protože mi už ale pomalu končí mateřská dovolená, budu si muset nějakou práci hledat. Vím ale zcela určitě, že to nenechám na úřadu práce. Budu se snažit si najít něco sama," řekla Jitka Zahumenská, která má vystudovanou speciální pedagogiku se zaměřením na neslyšící. „A pokud bych musela dojíždět, nebyl by v tom problém. Přizpůsobila bych se," dodala žena.

V průběhu srpna o zprostředkování zaměstnání požádalo 942 nových uchazečů, což je o 17 procent méně než v minulém měsíci.

Ve srovnání s minulým měsícem narostl počet nezaměstnaných absolventů a mladistvých, a to o 66 uchazečů o zaměstnání celkově v této skupině evidoval úřad práce 486 osob. Přibližně stejný zůstal počet osob se zdravotním postižením, kterých bylo 1329. Na jedno volné pracovní místo připadali čtyři uchazeči, přičemž v loňském srpnu jich bylo třináct. Celkový počet pracovních příležitostí se oproti minulému měsíci snížil na 1837 volných míst na Frýdecko-Místecku z toho 90 míst bylo vhodných pro osoby se zdravotním postižením, absolventi a mladiství měli k dispozici 622 pracovních příležitostí.

Podle údajů úřadu práce mezi nejžádanější profese patřili například kuchaři, číšníci a servírky, svářeči, řezači plamenem a páječi nebo horníci a obsluha důlních zařízení.