Přesně 4. června minulého roku zahájila nízkonákladová letecká společnost Ryanair provoz pravidelné linky mezi Ostravou a Londýnem. První startující letadlo bylo podle tradice pokřtěno slavobránou. A to se vyplatilo.

Dočtete se v dnešním tištěném vydání Deníku.

Za dvanáct měsíců provozu totiž tuto linku využilo 47 tisíc cestujících. Ryanair přitom počítal s mnohem nižším číslem.

„Původně jsme plánovali 40 tisíc cestujících. Výsledek nás proto velmi mile potěšil. Díky vysoké poptávce z obou stran o toto spojení dosáhl tento region 90procentní obsazenosti. Ta se normálně pohybuje okolo 83 procent," řekl Deníku zástupce společnosti Ryanair Markus Leopold, který při příležitosti 1. výročí linky včera navštívil Ostravu.

Změny? Non-stop 

Kromě výsledků letů představil také novinky, které čekají všechny cestující na pravidelné lince mezi ostravských Letištěm Leoše Janáčka a londýnským Stanstedem. Mezi hlavní změny podle něj patří například 24hodinová doba na pozměňování údajů na letence. „Pokud se lidem dříve nepovedlo údaje vyplnit správně, museli je měnit za vysoké poplatky. Novinkou jsou také dvě zavazadla na palubě letadla nebo možnost používání mobilních zařízení. Samozřejmě mimo start a přistávání," vyjmenoval změny Markus Leopold s tím, že nově mají cestující také dopředu alokovaná sedadla. Nemusí se tak bát, že poletí odděleně.

Radim Gál z občanského sdružení Létejme z Ostravy potvrdil, že 90procentní obsazenost letadel je výborný výsledek. „Sám jsem tuto linku využil minimálně čtyřikrát a v blízké době se do Londýna chystám znovu. Osobně bych přivítal, kdyby tato společnost spustila z Ostravy i pravidelnou linku do Říma nebo Barcelony," řekl Radim Gál. To je ale podle manažera ostravského letiště Roberta Hrušky běh na dlouhou trať. „Ryanair v současné době pořizuje 180 nových letadel, takže kapacitu na to má. Co se týká nových pravidelných linek, uvedu bez jakéhokoliv termínu destinace Itálie a Německo. O těch jednáme," podotkl Robert Hruška.

K oslavě prvního výročí spustila společnost Ryanair na lince do Londýna speciální tarif. Od června do října budou moci zájemci cestovat od 649 korun. Letenka za tuto nízkou cenu bude k dostání do pondělí 9. června.