„Je to přesně šest let, co jsme ve Frýdku-Místku upekli první dort Marlenku. Podmínky, ve kterých vznikl a podmínky, ve kterých se peče nyní, se nedají vůbec srovnat,“ řekl Gevorg Avetisyan s tím, že současná výrobna ve Frýdku-Místku patří k nemodernějším linkám na výrobu těchto dortů na světě.

Díky moderní technologii se také zvýší trvanlivost Marlenky ze současného jedno měsíce do teploty kolem dvaceti stupňů při skladování na tři měsíce. Při teplotě do osmi stupňů Marlenka vydrží šest měsíců. Marlenka si také stále udržuje tradici, že se při výrobě nepoužívají žádné konzervační látky

Nová linka je supermoderní a plně automatická, řídí ji člověk z velínu, ale pohybuje se kolem ní deset až patnáct lidí, kteří kontrolují, zda vše funguje tak, jak má. „Vlastně na základě hotového dortu Marlenka byl navrhnut projekt na tuto linku,“ vysvětlil Avetisyan. Samotná linka byla vyvíjena dva roky a pracovaly na ní firmy z Holandska, Velké Británie a Švédska.

Přestože se Marlenka bude vyrábět moderním způsobem, tradiční ruční výroba zůstane zachována. Na lince se budou péct dva druhy dortu – medový a kakaový. Sváteční (kulatý) se bude dělat ručně, stejně jako novinky, které se v Marlence chystají. Marlenka zatím zaměstnává téměř dvě stovky lidí a počítá se, že jejich počet začne narůstat se zaváděním nových výrobků.

Na slavnostním otevření nechyběla ani primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová. „Musím říct, že spolupráce naší firmy s městem je na velice dobré úrovní,“ řekl Avetisyan. „Jsem moc ráda, že se Marlence daří. Je vidět, že i v době krize se dají dělat velké věci. Navíc Marlenka dělá velkou reklamu i samotnému Frýdku-Místku,“ doplnila primátorka.

Při příležitosti slavnostního otevření v Marlence upekli rekordní medový dort. „Můžu prohlásit, že byl ustanoven nový český rekord. Zde vytvořený dort patří do kategorie největších dortů u nás. Dort měří po stranách dvě stě osmdesát centimetrů, na výšku pětasedmdesát centimetrů a váží jednu tunu a sto šest kilogramů,“ uzavřel rozhodčí agentury Dobrý den Martin Jonáš.

Přečtěte si také: Marlenka se stěhuje do nového