„Za dobu, co tady bydlím, nic takového nepamatuji. Je jich pořád více,“ uvedla mladá žena z ostravského sídliště Kamenec. Obdobnou zkušenost má i řada dalších obyvatel města.„Vůbec jsem netušila, že ty potvory dokáží vyletět tak vysoko. Navíc jsem si myslela, že se dostanou dovnitř jen venkovním oknem. Leze to ale i stupačkami,“ přidala svou zkušenost žena, která bydlí v Ostravě-Fifejdách.

Daleko větší výskyt kobylek na polích sledují i někteří zemědělci na severovýchodě republiky. „Je jich na polích letos opravdu hodně. Jsou to ale masožravci, nijak nám neškodí, takže proti hejnům kobylek nijak nezasahujeme,“ uvedl agronom zemědělské společnosti Beskyd Agro Palkovice na Frýdecko-Místecku Vladimír Koza.

Petr Szymonik z České inspekce životního prostředí na dotaz uvedl, že právě v letních měsících jsou kobylky aktivnější, páří se a jsou i nejvíce vidět. „Kobylky zpěvavé a zelené jsou součástí naší fauny. Lidé se jich vůbec nemusejí bát. Žádnou zvláštností není ani to, pokud jsou tyto kobylky dlouhé až pět či šest centimetrů. Nepřenášejí žádné choroby, neštípají, maximálně se může, ale opravdu jen velmi výjimečně, stát, že pokud je někdo zkusí chytit a dá jim třeba prst mezi kusadla, tak ho kousnou. Dívám se na to ale spíše z té lepší stránky. Měli bychom být rádi, že i na sídlištích a třeba i ve vyšších patrech se lidé s takovými tvory setkají,“ uvedl Szymonik.

Žádné zásahy proti kobylkám nemají letos za sebou ani pracovníci oslovených ostravských deratizačních firem. „Kobylky se mohou do bytů dostat nejen okny, ale i stupačkami. Lidé nás volají kvůli rusům, švábům a podobnému hmyzu. Na kobylky si nás zatím nevolal nikdo,“ uvedli v deratizační firmě Skovajsová.