Předloni katastrofa, loni nadprůměr. Kolik medu bude letos? Žádná sláva to není, shodují se včelaři na Frýdecko-Místecku. Se stabilními výnosy oblíbené pochutiny tak už ani nepočítají.

Úvod roku přitom nevypadal zle. Letošní mírnou zimu přivítali včelaři s povděkem. Včely přezimovaly v dobré kondici a zdálo se, že medu by mohlo být dost. „Na začátku sezony jsme si mysleli, že to bude fajn, byl i květový med. Jenže přišlo chladné a deštivé počasí a je to bída," postěžovala si předsedkyně Českého svazu včelařů Frýdek-Místek Marie Knödlová.

Poslední tři čtyři roky podle ní chovatelům mnoho radosti nepřinesly. „Včelaři už ani nemají zásoby na chudší roky. Máme včelí obchůdek a včelaři, kteří k nám chodí, si hodně stěžují. Chování přírody je jiné než dříve. Kdo nezakrmuje, ten může o včelstva přijít," poznamenala Marie Knödlová.

Jako podprůměrnou hodnotí letošní sezonu také kozlovičtí včelaři. „Výnosů z loňska nedosáhneme ani z poloviny. V Kozlovicích nikde není řepka, jsme odkázáni na lípy a medovici. Letos málo kvetly lípy, navíc pak jaro nebylo nic moc," přiblížil člen kozlovického sdružení včelařů Lukáš Gola.

Ani o kus dál v Kunčicích pod Ondřejníkem nepanuje s letošní sezonou velká spokojenost. Tamní včelaři očekávají nižší výnosy medu než loni. „Předloni to ale bylo mnohem horší. Jsou roky bídné a letošní je průměr," řekl předseda kunčických včelařů Antonín Žák. Problémy způsobuje i fakt, že obec nově patří do ochranného pásma na mor včelího plodu. „S tím souvisí celá řada komplikací finanční, organizační i technické," upozornil Antonín Žák.

Mor včelího plodu se nedávno objevil u jednoho včelaře v Kozlovicích, který musel celý chov zlikvidovat. Krajská veterinární správa už pro všechny chovatele včel v blízkosti ohniska vydala mimořádná opatření.

„Během měsíce musí všichni včelaři odevzdat vzorky ze svých včel," vysvětlil Lukáš Gola. Zároveň ale připomněl, že hysterie není na místě. Nákaza totiž nemá vliv na dospělé včely, med a tedy ani na lidi. „Mor je de facto na celé Moravě," doplnil Gola.

Na Frýdecko-Místecku se mor včelího plodu vyskytl i loni.

Pro včelaře to obvykle znamená desetitisícové škody. Morové zkázy se tak obávají všude. „Mor se šíří ze všech stran, je třeba se o včelstva starat. Včelaři si to ledaskdy zaviní sami, je třeba dbát na hygienu včelstva. Zdravé, silné včelstvo se ubrání," míní Marie Knödlová. Cena medu podle ní půjde mírně nahoru. „Když člověk nakupuje u včelaře, má jistotu, že to je pravý med. Lidi si zvykají na kvalitu, tomu odpovídá cena," naráží na mnohdy pochybnou kvalitu medu z obchodů.