Naznačil, že stát je připraven pomoci horníkům prostřednictvím sociálního systému a za určitých okolností angažovat i státní podnik Diamo, který se zabývá útlumem těžby.

Návrh společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem OKD, na uzavření Paskova už na konci příštího roku, nebo jeho převedení na stát, označil za nedůstojný. Doufá, že do ledna, kdy má začít jednání státu s těžaři, předloží firma jiný.

Situací se bude v pondělí zabývat vláda i tripartita. Prioritou vlády je podle ministra Mládka chránit horníky a zachovat sociální smír, nikoli pomáhat soukromé společnosti.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula i šéf hornických odborů Jan Sábel ocenili postoj vlády, návrh NWR považují za nehorázný. Středula míní, že firma se snaží zbavit odpovědnosti za vlastní dluhy. „Jestli si z někoho dělají srandu, tak zvolili nejhorší možný způsob," uvedl. Bez dalších podrobností vyjádřil naději, že situace si budou všímat i orgány v trestním řízení.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že odboráři dostali od ministra ujištění, že stát v rámci svých možností pomůže zaměstnancům a že v žádném případě nebude pomáhat firmě. „Dozvěděli jsme se, že jedním z požadavků vlastníků bylo, aby vláda jednala s odbory o snížení mezd o pět procent. To je pro nás naprosto nepřípustné," řekl Pytlík. Odboráři OKD podle něj trvají na tom, aby v případě zavření některého dolu firma převedla zaměstnance, kteří budou chtít dál v OKD pracovat, na jinou lokalitu.

Na Dole Paskov nyní pracuje 1700 kmenových zaměstnanců a 500 lidí z dodavatelských firem. V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný důl zavře. Vláda se loni s majitelem dohodla, že se tam bude těžit do konce roku 2017 a stát zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohoda ale zřejmě na konci roku přestane platit kvůli klesající ceně uhlí.

Vláda proto na začátku října pověřila Mládka, ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministryni práce Michaelu Marksovou (ČSSD), aby za stát vyjednali dohodu novou.