Na tuzemském trhu je podle odhadu Tomáše Kořínka mladšího, obchodního ředitele společnosti TOKO Agri, v současnosti asi 180 mlékomatů. Tomáš Kořínek je přesvědčen, že nízké ceny krabicového mléka až tak výrazný vliv na prodej čerstvého mléka nemají.
„Ti, kterým čerstvé mléko zachutnalo a k mlékomatům si pro ně chodí, je totiž podle mě vnímají jako úplně odlišný produkt než krabicové mléko. Takže jsou si ochotni těch pár korun navíc za kvalitu připlatit. Cena čerstvého mléka bývá v automatech většinou do 20 korun za litr, někde je ještě nižší," uvedl obchodní ředitel TOKO Agri s tím, že zatím nemá informace o tom, že by se prodeje v mlékomatech výrazně snižovaly.
Provozovatel mlékomatu v Ostravě-Heřmanicích Miroslav Dudek rovněž zatím nezaznamenal výraznější pokles poptávky.
„Přes prázdniny výčep čerstvého mléka vždy kolísá. V průměru se pohybuje ale do sta litrů denně. Pro nás jsou klíčoví stálí pravidelní zákazníci. Ti uvažují rozumně a vědí, že porovnávat polotučné mléko v krabicovém obalu s čerstvým plnotučným mlékem se prostě nedá," vysvětlil.
Někteří zákazníci si podle něj načepují najednou třeba i 30 litrů čerstvého mléka a připravují si z něj tvaroh či sýry.
Miroslav Dudek běžně v mlékomatu u své prodejny potravin v Heřmanicích prodává čerstvé mléko za 18 korun. „Poměrně často máme ale akce, kdy cenu snižujeme. Třeba v poslední době prodáváme mléko za 15 korun. Už mnohokrát jsme se přesvědčili, že na tyto akce zákazníci slyší a poptávka se pak zvýší," dodal Miroslav Dudek. Ten provozuje i mlékomat v Hlučíně. Množství mléka, které si lidé načepují v tomto městě, je srovnatelné s ostravským mlékomatem.
MLÉKOMAT V BESKYDECH
Svůj mlékomat provozuje i Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice na Frýdecko-Místecku. Automat stojí v Nižních Lhotách, je vidět i ze silnice, která vede dále do Beskyd. Mléko do automatu „dodávají" dojnice z místního kravína. U mlékomatu často zastavují i řidiči, kteří kolem něj jezdí na své chaty do hor.
„Začalo to už loni a letos ten pokles poptávky pokračuje. Odhaduji, že proti předchozímu období lidé čepují až o třetinu mléka méně. Dříve se lidé denně načepovali až 350 litrů denně, v současnosti se to množství pohybuje zhruba na úrovni 220 litrů. Cena přitom zůstává stejná, zákazník platí 13 korun," uvedla pracovnice družstva, která si nepřála být jmenována. Podle ní se nedá jednoznačně určit, jestli za poklesem poptávky je jen nabídka laciného krabicového mléka v obchodech.
Blíží se konec mlékomatů? Podle Miroslava Dudka budou pro budoucnost mlékomatů důležité následující měsíce. „Pokud trend nízkých výkupních cen mléka od zemědělců bude pokračovat, může to skončit tím, že někteří z nich svá stáda dojnic nakonec vybijí. Nikdo totiž nemůže dlouhodobě prodělávat. To by pak mělo samozřejmě vliv i na mlékomaty. Museli bychom si zajišťovat dodávky od jiných zemědělců a mohlo by se to promítnou do zvýšených nákladů například na dopravu. Těžko se to nyní odhaduje, jaké dopady by to v důsledku mohlo přinést. Nedá se ale vyloučit, že by některé mlékomaty skončily," dodal Miroslav Dudek.