Do budoucna ale nevylučuje, že svůj podíl zhodnotí a prodá. Řekl to Martin Kuře, který je ve společnosti ACB zodpovědný za projekt Moravia Energo.
Snahy o spolupráci potvrdil i Tomáš Chrenek, jehož firma Enias je většinovým vlastníkem Moravie Energo. Podle Chrenka je rovněž zcela v pořádku prodej části podniku firmě Enigen, za který podle týdeníku Euro zažaloval Moravia Energo. "Došlo k setkání mezi novým akcionářem ve velice přátelském duchu. Oznámili nám, že to nekupovali z důvodu spekulativního, ale z důvodu toho, že chtějí nějakým způsobem s námi spolupracovat," řekl Chrenek.
V nejbližších dnech se podle něj uskuteční mimořádná valná hromada Moravia Energo, přesný termín ale podle něj zatím nebyl stanoven. "Chceme spolupracovat, ale do budoucna nevylučujeme, že podíl prodáme, že naroste jeho hodnota doufáme, že i spoluprací s většinovým vlastníkem," řekl Kuře. Spolupráci si podle něj firma představuje v několika rovinách. "Snažíme se prosadit v Rumunsku, Srbsku, Černé Hoře a částečně i na Ukrajině. Předpokládáme, že se tam budou privatizovat zdroje elektrické energie, což může být zajímavé pro Moravia Energo i jejího většinového vlastníka," řekl. Moravia Energo by se podle něj mohla uplatnit například formou společného podniku.
Gross podle týdeníku Euro zažaloval firmu Moravia Energo kvůli prodeji majetku. Podle týdeníku napadl platnost valné hromady, která se konala letos počátkem srpna, za údajně podhodnocený převod části společnosti. "Předmětem sporu je výše ceny, podle nás je všechno v pořádku, postupovali jsme na základě posudku znalce navrženého soudem," řekl Chrenek.
Důvodem prodeje části podniku byla podle něj snaha oddělit výrobní a komerční část. "Moravia Energo je firmou komerční, zatímco Enias je firma spravující výrobní aktiva," dodal.
Podle týdeníku Euro firma Enias ovládající 69 procent akcií energetické společnosti prosadila na srpnové valné hromadě odprodej provozu na výrobu elektřiny a tepla, provozovnu na rozvod elektřiny po areálu společnosti Kovohutě Mníšek či energetické hospodářství v areálu Nemocnice Vlašské Meziříčí a v šumperské nemocnici.
Majetek má získat společnost Enigen a cena transakce představuje zhruba 85 milionů korun. Enigen podle údajů na webových stránkách ministerstva spravedlnosti patří Chrenkově firmě Enias. Podle znaleckého posudku, na který se v žalobě Gross odvolává, by prodejem části podniku vzniklo podhodnocení minimálně o 20 milionů korun, napsalo Euro.
V souvislosti s nákupem akcií Gross čelí trestnímu oznámení kvůli podezření ze zneužití informací. Případem nabytí podílu se zabývá protikorupční policie.
Třinecký obchodník s elektřinou Moravia Energo letos plánuje zisk před zdaněním 138 milionů po loňském 101milionovém profitu. Výnosy společnosti by měly stoupnout bezmála o 900 milionů na 3,5 miliardy korun.