O vítězích v pěti kategoriích rozhodovala odborná porota. V kategorii Ocenění za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči vybrala Libuši Vidličkovou z krnovské nemocnice. Ocenění mezi porodními asistentkami získala Jaroslava Cielecká z nemocnice v Havířově.

Paliativní a hospicová péče

Vítěznou finalistkou v kategorii Paliativní a hospicová péče je pro rok 2020 Lucie Sikorová z hospice Ondrášek. Z nominovaných v kategorii Ambulantní péče odbornou porotu nejvíce zaujala Dagmar Matějová z havířovské nemocnice, v kategorii Sestra u lůžka zvítězila Hana Paličková z nemocnice Karviná-Ráj.

Do šestého ročníku se mohla stejně jako v předešlých letech zapojit také veřejnost. Obyvatelé kraje v průběhu září vybírali ze všech patnácti finalistek zdravotní sestru, která získala titul Moravskoslezská sestra veřejnosti 2020.

Sestra veřejnosti

„Největší sympatie veřejnosti si získala Hana Paličková z nemocnice Karviná-Ráj. Do ankety Sestra veřejnosti, kde letos oproti předešlým ročníkům bylo možno hlasovat jen necelý měsíc, přišlo i tak úctyhodných bezmála 37 tisíc hlasů,“ řekla za organizátory Pavla Chodorovská.

Přípravy a realizace samotné ankety trvaly půl roku. Od prvotních nominací, které vzešly z jednotlivých zdravotnických zařízení Moravskoslezského kraje, až po hlasování veřejnosti a finální vyhlášení a předání cen.

„Jsme s našimi zdravotníky denně v kontaktu a vidíme, co pro nás všechny dělají. Jak jdou denně na hranu i za hranu svých sil. Mrzí mne, že kvůli okolnostem s covidem se nemohl konat tradiční galavečer s oceněním a vyhodnocením zdravotních sester. Jsem ale rád, že se podařilo poděkovat jim za jejich těžkou práci a předat jim památeční certifikáty i ceny, které si bezesporu zaslouží, osobně,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Záznam v reprízách

Letos se předávání cen kvůli hygienickým opatřením odehrálo bez diváků a hostů, a to v pátek 25. září ve studiu TV Polar, která přenos předávání cen odvysílá odvysílá v několika reprízách 27. a 28. září.

„Každý rok opakujeme, jak je pro nás práce zdravotnického personálu důležitá, ale myslím, že letos už si to uvědomili opravdu všichni. Měli jsme celou dobu obavy, jestli bude vůbec možné šestý ročník Moravskoslezské sestry uspořádat, a hledali jsme všechny možné varianty, abychom i letos mohli veřejně říct: Děkujeme! Jsem moc rád, že se to podařilo,“ dodal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, který nad šestým ročníkem ankety spolu s ministrem zdravotnictví a prezidentkou asociace sester převzal záštitu.