Trendy plavidlo paddleboard je specifické pádlováním vestoje. Trik spočívá v tom správně přenášet těžiště a držet rovnováhu. Funguje v tekoucí řece i na stojaté vodě. Setkáte se s ním u rybníků i na divoké vodě. I začátečníci rychle pochopí princip paddleboardu. Dokud si nevěří, mohou nacvičovat s kratším pádlem jízdu vkleče, než si troufnou „nastojáka“.

Státní plavební správa od 1. srpna zakázala provoz paddleboardů na Vltavě v centru Prahy, podobně jako třeba magistrát zakázal vozítka Segway v historických částech Prahy. Zatímco Segwaye se pletly do cesty chodcům, na Vltavě hrozila kolize paddleboardů s velkými loděmi.

Protože Slezská Harta je vodárenská nádrž s přísnou regulací, je zde minimum lodí a naopak ekologické lodičky, šlapadla a paddleboardy mají zelenou. Novinka si na Hartě získala takovou oblibu, že zde nedávno byla otevřena nová specializovaná půjčovna. „Je to skvělý fitness na vodě. Plavba na paddleboardu posiluje všechny svaly v těle, i ty, o kterých člověk ani neví, že je má,“ chválí novinku Petr Vlk z půjčovny paddleboardů v Mezině.

Zájemci si paddleboard mohou půjčit buď přímo v Mezině, ale většinou jim je provozovatel dopraví až na pláž v mezinské zátoce v Karlovci. Stačí jen objednávka předem na telefonu.

„Letos máme deset nových paddleboardů různých typů, každý si může vyzkoušet, co mu vyhovuje. Pro začátečníky máme širší a stabilnější prkna. Zkušenější mohou zvolit užší a delší board, který je rychlejší,“ vysvětluje Petr Vlk.

Ten také lidem poradí, jak se na prkno postavit a jak plout. „Chceme zpropagovat tento sport a dát lidem maximum informací. Lidé často koupí paddleboard někde v akci, aniž by na tom kdy stáli. Na vodě pak zjistí, že jim nevyhovuje. U nás si mohou vyzkoušet různé typy, poradit se a pak ať si klidně nějaký pořídí,“ uvedl Petr Vlk s tím, že paddleboard si na Slezské Hartě můžete půjčit na hodinu i na celý týden.

Všechny potřebné informace najdou návštěvníci Slezské Harty na webových stránkách přehrady slezskaharta.eu.