Před čtyřmi lety se Eliška Váňová začala zajímat o výrobu přírodních kosmetických produktů. Nyní obráží se svou značkou Namydlená Eli nejrůznější trhy v kraji, jako posledně třeba ty u Futura v Ostravě.

„Vždy mě bavila ruční výroba. Experimentovala jsem s ingrediencemi, které jsem našla doma a vytvářela z nich masky na obličej nebo vlasy,“ uvádí zakladatelka Namydlené Eli.

Nelegální migranti ze Sýrie zadržení 19. září 2023 na hraničním přechodu Bumbálka.
Na Frýdecko-Místecku zadrželi sedmnáct Syřanů. Převozce skončil ve vazbě

S výrobou začala před čtyřmi lety. „Pár let jsem žila ve Skotsku a po návratu do České republiky jsem nevěděla, co budu dělat dál. Než jsem si našla práci na plný úvazek, tak jsem doma vytvářela mýdla a svíčky. Od té doby jsem začala experimentovat s různými ingrediencemi a přísadami,“ říká Váňová.

Balzámy na rty nebo šumivé kuličky do koupele

Podnikat začala až na konci letošního léta. „V oblasti kosmetiky je velké množství povinností, které se musí splnit. Musela jsem ji nechat otestovat a zaměstnanci z hygienické stanice přišli do provozovny zkontrolovat, jestli je všechno v pořádku. Teprve na konci srpna jsem začala s prodejem na trzích v Moravskoslezském kraji a na internetových stránkách,“ popisuje Váňová. Mezi její výrobky patří balzámy na rty, soli a šumivé kuličky do koupele, tělový peeling, nebo šampuky (tuhý šampón zbavený veškeré vody - pozn. aut.).

Výrobce masa a lahůdek Gurmán Sedlnice ohlásil konec.
Vyhledávané a oblíbené lahůdky na Novojičínsku končí. Kvůli energiím a Polsku

Podle Váňové je důležitý poměr ingrediencí. Například v šumivých kuličkách do koupele používá suché a mokré ingredience. Do první kategorie patří kyselina citrónová, škrob nebo soda bikarbona. Jako mokré přísady zmiňuje esenciální oleje a vodu. „Po smíchání všech ingrediencí je tvaruji v hliníkových formičkách a následně schnou,“ vysvětluje Váňová výrobu šumivých kuliček.

Nadměrné užívání plastů v kosmetice

„V drogériích je všude plno plastu. S takovým množstvím je to pro planetu neudržitelné, i když odpad třídíme, tak si myslím, že to nestačí,“ podotýká Váňová. Produkty prodává v ekologických obalech a tiskne na recyklovaný papír, který používá jako štítky. Také se věnuje psaní blogu, který je spojený s tematikou přírodní kosmetiky.