Co s tím? Mezi dlužníky nejsou jen lidé na sociálním dně nebo senioři, kteří naletěli „šmejdům“. Málokdo si při půjčování peněz připouští, že slušné příjmy v minulosti a v současnosti nezaručí, že se nám bude stejně dařit i v budoucnosti.

K pádu do dluhové pasti často stačí rozpad manželství, ztráta zaměstnání nebo onemocnění. Když už lidé nejsou schopni své závazky plnit, platí hlavní pravidlo: nezametat nepříjemnosti pod koberec a aktivně hledat východisko.

Dluhové poradny a právníci jsou stále častěji konfrontováni s případy, kdy inkasní agentury a firmy zaměřené na vymáhání pohledávek našly způsob, jak donutit pasivní dlužníky k zaplacení starých a dávno promlčených dluhů. Spoléhají na to, že vystresovaný dlužník bez právního vzdělání nedokáže správně zareagovat na předvolání k soudu.

„Pokud by se dlužníci na právníka obrátili včas, pomohl by jim sepsat vyjádření pro soud, případně i s námitkou promlčení. Je mi líto klientů, kteří musí platit dávné dluhy jen proto, že nevěděli o své povinnosti uplatnit námitku promlčení pohledávky v soudním řízení. V exekuci už je na to bohužel pozdě,“ uvedla krnovská advokátka Petra Dočkalová s tím, že při řešení třeba i malého dluhu se vyplatí navštívit právníka a poradit se s odborníky.

„Je třeba si uvědomit, že v exekučním řízení právník klientovi většinou už příliš nemůže. Dlužník samozřejmě musí splácet dluhy, ale není nutné, aby platil ještě navíc náklady řízení. Ty jsou mnohdy větší než dlužná částka. V exekuci se i z malé bagatelní částky stávají horentní sumy kvůli nákladům na řízení,“ upozornila advokátka Petra Dočkalová, která zná ze své praxe řadu případů, kdy klient upadl do exekuce jen kvůli neznalosti svých práv a povinností.

Na Krnovsku je občanům k dispozici dluhová poradna Lexikona, na Bruntálsku poradna Help-in a v kraji funguje řada podobně zaměřených služeb. Nabízí kromě osvěty, psychologické pomoci nebo smírčích jednání s věřitelem také právní poradenství.

Díky evropským dotacím dluhové poradny často pomáhají lidem ve složité situaci zdarma.