„Cenová politika této společnosti není úplně motivující,“ tvrdí Turek. Podle něj lidé, kteří vyprodukují odpad například na svých pozemcích, nemají důvod odvézt ho do areálu Nehlsenu, ale raději odpad „hodí někam do lesa nebo zakopou“. Turek říká, že s tím má své zkušenosti, když za jeden přívěsný vozík zaplatil 370 korun. „Je mi jasné, že řada občanů se na to raději vykašle,“ prohlásil.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Město má ve firmě poloviční podíl, zbylých padesát procent patří německému partnerovi. O rozdělení zisku za rok 2009 rozhodla valná hromada, na účet Třince bylo převedeno více než 2,8 milionu korun. Město tradičně vítězí v soutěži O keramickou popelnici, na druhou stranu obyvatelé platí maximální místní poplatek, tedy 500 korun ročně.

Jenže ani to zdaleka nestačí pokrýt náklady. - přečtěte si také: Odpady v Třinci loni stály bezmála čtyřicet milionů

„Je to dost složité. Především chci říct, že ten odpad neplatí jenom občan, ale i město. Takže to není o tom, že pokud má Nehlsen zisk, tak můžeme jít s cenou dolů,“ uvedl Igor Petrov, jenž Třinec zastupuje v dozorčí radě. Podle něj důležitý fakt, že polovina firmy je v rukou zahraničních partnerů. „Je třeba říct, že taková přiměřená míra zisku je od pěti procent někam nahoru. Dalo by se říci, že pod tuto cenu skoro ani nemá význam podnikat. Poněvadž kdybyste ty peníze uložili do banky, dostanete tytéž peníze a nemusíte se podnikatelskou činností zabývat. Město se na to takhle dívat nemusí, ale náš německý partner se na to takhle dívá,“ řekl Petrov.

Připomněl, že firma Nehlsen začínala s přibližně čtyřicetimilionovým ročním obratem, který je dnes více než pětinásobný. V minulosti se několikrát zvažovalo, zda by město nemělo firmu vlastnit samo, případně zda ji „pustit“ Němcům, podle Petrova se ale současný model dlouhodobě osvědčil. „Ty ceníky, které se vydávají pro Třinec a celý region, který Nehlsen obsluhuje, v žádném případě nevybočují z normálu. Za dozorčí radu nevidím důvod ke snižování ceny. Samozřejmě tím asi nepotěším občany města, ale myslím si, že je relativně únosná,“ prohlásil.

Ziskové jsou hlavně jiné činnosti, říká Sabovčík

„Místní poplatek za komunální odpad stanovuje pro občany město Třinec, a to formou obecně závazné vyhlášky. Místní poplatek spravuje ekonomický odbor městského úřadu,“ připomněl jednatel Nehlsenu Tomáš Sabovčík.

„Společnost provádí nakládání s komunálními odpady dle zákonných požadavků za ceny, které jsou kalkulované na základě předpokládaných nákladů. Kalkulace jsou dokládány a kontrolovány. Pro rok 2010 nedošlo ke zvyšování cen za nakládání s komunálními odpady v Třinci. Zisk společnosti Nehlsen je tvořen převážně z jiných činností než ze svozu komunálního odpadu,“ dodal. „O rozdělení zisku rozhoduje valná hromada, samozřejmě hospodaření společnosti má jisté zákonitosti a souvislosti, které lze popsat ve složitějším ekonomickém rozboru.“

Podle Sabovčíka firma i v poslední době investovala – šedesátimetrový ozeleněný val na Tyrské byl dokončen v srpnu, v září došlo rovněž k položení nového asfaltového koberce na komunikaci u silniční váhy. „Dokončujeme také výstavbu nové budovy sociálních zařízení a šaten. V současnosti připravujeme další investice, které by měly zlepšit úroveň sběrného dvora a kompostárny,“ poznamenal Sabovčík.