Právě třineckou nemocnici v Podlesí si vybrali auditoři ze Spojené akreditační komise, kteří poprvé v historii České republiky přišli na šetření k získání reakreditace bez ohlášení. Výsledek je dobrým signálem pro pacienty i zaměstnance.

Třinecká nemocnice v Podlesí se v roce 2002 stala prvním pracovištěm v zemi akreditovaným na kvalitu poskytovaných služeb a od té doby obhájila vždy následnou reakreditaci. Naposledy se tak stalo v těchto dnech a v rámci akreditací došlo i na jednu úspěšnou premiéru.

Nová prodejna Lidlu ve Sviadnově.
Lidl ve Sviadnově otevře už v pondělí. Co čeká na zákazníky

„Naše nemocnice je první nemocnicí v republice, kde proběhla tato forma akreditace bez ohlášení. Období koronaviru je pro všechny velmi náročné, ale díky dlouhodobě nastavené kultuře kvality a bezpečí jsme byli přesvědčeni, že naši zaměstnanci formu neohlášené kontroly zvládnou bez problému,” řekla ředitelka Odboru Sociální a ošetřovatelské péče skupiny Agel Kristina Krausová.

Odborníci ze Spojené akreditační komise (SAK) se ohledně neohlášených akreditací nechali inspirovat svými kolegy v USA. Zde především ty nejambicióznější nemocnice samy před časem začaly oslovovat auditory s tím, že chtějí prokázat trvalou připravenost a kvalitu nastaveného systému a vyhnout se tak poznámkám o „připravených kulisách“.

„Vzhledem ke konzistentnímu přístupu k řízení kvality a bezpečí v nemocnici Podlesí jsme minulý rok tuto speciální formu šetření nabídli managementu, který následně souhlasil. Nemocnici jsme tedy oznámili jen dvouměsíční interval, v rámci kterého mohou auditoři dorazit,” potvrzuje ředitel SAK David Marx.

Petr Korč, nový primátor Frýdku-Místku.
Nový primátor Frýdku-Místku Petr Korč: Řekli jsme si, že nastal čas pro změnu

„Pro úspěšné získaní reakreditace jsou zapotřebí i správné nástroje a jedním z nich je také interní audit. V naší nemocnici probíhají pravidelně a jsou zaměřené především na rizikové činnosti, ale také jimi ověřujeme, zda všichni zaměstnanci dodržují legislativu, stanovená pravidla, normy a postupy a řádně plní své povinnosti vůči pacientům,” vysvětluje Monika Kubalíková, manažerka kvality v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí.

Ta od roku 2002 obhájila svou akreditaci už šestkrát. „Úspěšně vykonaná akreditace je potvrzením, že klademe důraz na vysokou kvalitu a bezpečí poskytovaných služeb a dokazuje, že tento systém má v naší nemocnici standardně vysokou úroveň. Akreditační audit je pro nemocnici vždy náročný proces, a proto si nesmírně cením úspěchu, kterého jsme dosáhli, zvláště v nelehkém období pandemie covid-19. Poskytujeme pacientům špičkovou specializovanou péči na vysoce odborné úrovni a akreditace tento ukazatel potvrdila. Spokojenost našich klientů byla a je na předním místě, vždy se na nás mohou s důvěrou obracet,” je spokojen předseda představenstva Nemocnice Agel Třinec-Podlesí Radek Neuwirth.