V praxi to znamená, že úřad práce evidoval v okrese Frýdek-Místek 5648 uchazečů o zaměstnání, což je o 179 méně než v minulém měsíci a o téměř 1400 méně než před rokem. V září nacházely práci snadněji ženy, jejichž počet v úřední evidenci se v porovnání s předcházejícím měsícem snížil o 176.

Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce k 30. září celkem 2314 volných pracovních míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek-Místek, což je o 586 volných pracovních míst více než ve stejném období roku 2016 a v podstatě stejně jako na konci srpna. Na jedno volné pracovní místo připadalo 2,4 uchazečů o zaměstnání, pro srovnání ke stejnému datu minulého roku na jedno volné pracovní místo připadali zhruba čtyři uchazeči. Nejvíce volných pracovních míst bylo v méně lukrativních profesích, jako jsou ostatní pomocní pracovníci ve výrobě nebo kuchaři. Zájem je v okrese také o svářeče, páječe, nástrojáře, obsluhu stacionárních strojů, číšníky a servírky, uklízeče, řidiče nebo pracovníky ostrahy. Po letních prázdninách se v zářijové evidenci úřadu práce objevili absolventi škol, kterých meziměsíčně přibylo pětašedesát.

Konec léta a s ním i útlum sezonních prací se projevil na zvýšení počtu uchazečů o práci. V průběhu září požádalo v okrese o zprostředkování zaměstnání celkem 1077 nových uchazečů, což je o zhruba 28 procent více než v minulém měsíci, ale o přibližně 13 procent méně než v průběhu loňského září.

Houbaření. Ilustrační foto
Houbaři mají na konci sezony žně, po vlně sucha houby rostou