Díky tomu by míra nezaměstnanosti na Frýdecko-Místecku mohla ze srpnových 8,4 procenta na konci roku klesnout k sedmi procentům. Na tiskové konferenci to řekl ředitel frýdecko-místeckého úřadu práce Libor Černý.

Aktuální průměrná nezaměstnanost v Česku je 6,4 procenta. Za prvních osm letošních měsíců se frýdecko-místecká nezaměstnanost snížila o 2,72 procenta. Ve stejném loňském období přitom klesla o 1,52 procenta. "Z postupu míry nezaměstnanosti očekáváme, že bychom se mohli dostat blízko té míře nezaměstnanosti, která odpovídá lepšímu vývoji. Horší vývoj je méně pravděpodobná varianta," prohlásil Černý.

Prognóza počítá na konci roku v lepším případě se sedmiprocentní mírou nezaměstnanosti, horší vývoj by pak ukázal 8,5 procenta. Za rychlejší dynamikou poklesu nezaměstnanosti je podle Černého rozvoj investorských kapacit, které do regionu přilákala výstavba nové automobilové továrny. "Hyundai bude při zahájení sériové výroby v březnu 2009 potřebovat 2700 lidí. Oslovují nás i další subdodavatelé Hyundai. Mobis prezentoval záměr, ale zatím vytváří výrobní prostory, šlo by o dalších 800 lidí. Obrací se na nás i řada menších subjektů, které jsou z oblasti technické podpory záměru," uvedl Černý.

"Firmy jsou si vědomy, že pracovní síla, která je k dispozici, se snižuje, a samy se snaží být aktivní. Například Hyundai už oslovuje absolventy škol, ti už k nám ani nepůjdou do evidence," dodal vedoucí frýdecko-místeckého trhu práce Vladimír Patáčik.

 

Hledají se svářeči, zedníci, zámečníci i řidiči

Vedle nedostatkových svářečů, zedníků nebo zámečníků se v regionu začíná projevovat vyšší poptávka po řidičích těžkých nákladních automobilů a pracovnících logistiky, stoupá poptávka po technických specialistech ve stavebnictví a strojírenství. Úřad práce očekává, že se u investorů uplatní nejen nezaměstnaní i z okolních okresů, ale také cizinci z pohraničí a část lidí přejde z jiných firem, kde je pak bude nutné sekundárně nahradit.

V Moravskoslezském kraji je druhá nejvyšší míra nezaměstnanosti v republice a v srpnu dosahovala 10,5 procenta. Z více než 67 000 nezaměstnaných, kterým v kraji nic nebrání nastoupit okamžitě do práce, jich na Frýdecko-Místecku je asi 9000. Okres je z hlediska vývoje nezaměstnanosti v kraji na druhém místě - nejméně nezaměstnaných má Nový Jičín.