Místo oběda v polední přestávce vyrazil v pondělí čtyřicetiletý Pavel na ostravský pracovní úřad. Probírat inzeráty zaměstnavatelů. Práci má totiž zajištěnou jen do konce letošního roku.

„Pracuji jako subdodavatel pro Skansku na stavbě kancelářské budovy Nordica. Stavba se ale dokončuje, a tak se poohlížím po něčem novém,“ vysvětlil Pavel. Že by si nové zaměstnání nenašel, nepředpokládá. Má totiž tři výuční listy. Vedle toho, že pracuje jako pokrývač, má i svářečské zkoušky. „Můžu taky okamžitě nastoupit jako zámečník či montér ocelových konstrukcí,“ vyjmenoval.

Nastoupit je ochoten jak jako zaměstnanec, tak třeba na dohodu o provedení práce. „Jen si hledám něco v místě, jsem rodilý Ostravan a do zahraničí se mi nechce,“ říká.

S podstatně menším optimismem stála před inzeráty s nabídkou práce třiapadesátiletá Jarmila, výtvarnice z Frýdlantu nad Ostravicí. „V roce 2003 jsem ukončila podnikání a v podstatě od té doby si něco sháním,“ vypráví Jarmila. Uchytit se jí daří jen příležitostně. Naposledy například pracovala ve školství, ale pouze na dobu určitou. A to už skončilo, teď je nezaměstnaná. „Práce je dost, ale spíše technického zaměření. Pro ženy ve středním věku se středoškolským vzděláním je to problém,“ tvrdí. Protože podle jejích slov to je ve Frýdlantu s prací špatné a ani ve Frýdku-Místku, který je poblíž, nic nenašla, hledá teď práci v Ostravě. „Jen dojíždění vlakem by mě přišlo ale minimálně na tisíc korun měsíčně,“ povzdechla si.

Hledat novou práci bude horší než v posledních letech. Počet volných míst klesá a podle průzkumů každá pátá firma propouští nebo propouštění plánuje. „Zaměstnavatelé se v současné době potýkají s poklesem odbytu produkce, omezením výroby u svých hlavních odběratelů, případně i vypovězením smluv na dodávku sjednaných prací a služeb. Pro některé z nich je řešením dočasné poskytování náhrady mzdy zaměstnancům ve výši šedesát procent průměrného výdělku, pro jiné neplánované skončení pracovních poměrů s nadbytečnými zaměstnanci. To se samozřejmě projeví nárůstem nezaměstnanosti,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Aktuálně stoupl počet nezaměstnaných v celém kraji o 862 osob na 53 853, což je nejvyšší listopadový meziměsíční nárůst za posledních deset let. V samotné Ostravě je v registru úřadu práce celkem 14 801 uchazečů o zaměstnání. Počet nezaměstnaných osob se oproti říjnu zvýšil o 147. V listopadu minulého i předminulého roku přitom počet nezaměstnaných klesl vždy o více než sedm set.

V největším množství se přišli během minulého měsíce zaevidovat bývalí zaměstnanci firmy Holub zámečnictví, a to pětadvacet lidí.

„I nás postihla světová krize. Zakázek ubývá, musíme šetřit a nějak to řešit,“ sdělil jednatel zámečnické firmy Petr Holub.

Na daleko větší nápor se ale úřady práce připravují v příštím roce. Některé firmy, například Evraz Vítkovice Steel, už totiž ohlásily hromadné propouštění zaměstnanců. „Podle dosavadních oficiálních informací, které úřady práce v kraji mají, se nejvíce dotknou firem v okrese Nový Jičín a Ostrava. Dohromady by mělo jít o více než tisíc zaměstnanců. Tato propouštění budou realizována ke konci letošního a v prvních měsících příštího roku,“ uvedla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová.