„Jsem dělník, ale práci nemám. Hledám ji už tři roky, práce je v regionu málo," uvedl Peter Balaž z Frýdku-Místku. Ženy jsou na tom, co se týká nezaměstnanosti, hůře. Počet žen hledajících zaměstnání stoupl o 170, naopak počet mužů bez práce klesl oproti červnu o 86. Celkově je počet lidí bez práce vyšší než v červenci minulého roku.

Málo pracovních příležitostí pociťuje i jednašedesátiletá M.T. z Frýdku-Místku. „Už jsem v důchodovém věku a nechci brát práci mladým. Nemůžu ale najít ani žádnou práci jako zástup a podobně, a to mám vystudované dvě univerzity v pedagogickém oboru," postěžovala si M.T.

Počet nezaměstnaných mladých lidí a absolventů se rovněž oproti červnu zvýšil na 611. Přesto je ale číslo nižší než v červenci minulého roku, a to skoro o sto padesát nezaměstnaných mladých lidí. Pozitivnější údaje se týkají i počtu volných pracovních míst, úřad práce jich ke konci července evidoval 945, což je o 477 více než v loňském roce. Úřad práce mohl nabídnout 90 vhodných pracovních míst pro zdravotně postižené a 140 míst pro mladistvé. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo jedenáct uchazečů.

Nejvíce volných pracovních míst bylo v oborech, kde většinou není vyžadováno vysokoškolské vzdělání. Práci tak lidé mohli získat například na pozicích kuchař, číšník a servírka, obsluha důlních zařízení nebo řidič nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.

Někteří lidé, které Deník oslovil, zůstávají navzdory nedobrým zprávám o nezaměstnanosti klidní. „Práci mám a na to, že bych o ni mohla přijít, často nemyslím a nebojím se toho. Kdybych ale ze zaměstnání odešla, asi bych práci hledala těžce," řekla jednačtyřicetiletá Ivana Ježíková z Frýdku-Místku. Špatné vyhlídky nemá ani Simona Michnová. „Práci nyní mám, nezaměstnanosti se neobávám, nepřipouštím si to. Podle mě je práce dost a vždy se nějaká pro každého člověka najde," uzavřela čtyřicetiletá obyvatelka Frýdku-Místku.

PATRIK RYMEL