Mírně se naopak zvýšil počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů škol. Podíl nezaměstnanosti v regionu je sedm procent, oproti červenci klesl o desetinu procenta.

V řeči čísel bylo na konci srpna 10 324 lidí v regionu, kteří hledali zaměstnání, což je o 89 méně uchazečů než na konci července a o 11 méně než v srpnu minulého roku. Skoro 52 procent nezaměstnaných tvoří ženy. Jejich počet pravidelně stoupá, naopak nezaměstnaných mužů ubývá oproti červenci se jejich počet snížil o 90.

Práci několikrát hledala také šestatřicetiletá Kateřina H. „S nezaměstnaností mám bohaté zkušenosti, žena se dvěma dětmi to má těžké. Po škole všude chtěli člověka s praxí, často se mi zaměstnavatelé na mou žádost ani neozvali zpět," uvedla s tím, že si práci většinou hledala sama a na úřad práce se nespoléhala. Třiatřicetiletý Libor F. zvolil úplně jiné řešení své ztráty zaměstnání. „Nedávno jsem v zaměstnání dal výpověď, protože změna majitelské struktury způsobila zhoršení podmínek," řekl Deníku Libor F. Práci ale hledat nehodlá, podle něj by to vedlo ke stejnému konci. „Rozhodl jsem se pro nejistotu postavit se s živnostenským listem na vlastní nohy," dodal.

Počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů škol se oproti červenci zvýšil pouze mírně, a to o sedm uchazečů na 618. Ve srovnání se stejným měsícem roku 2013 ale klesl o 26 procent. O práci požádalo v srpnu 889 nových uchazečů, skoro o 21 procent méně než v minulém měsíci. Úřad práce mohl v srpnu nabídnout 810 volných pracovních míst na jedno místo tedy připadalo asi 13 uchazečů, což je o pět méně než ve stejném období minulého roku. Nejvíce volných pracovních míst bylo jako v červenci v profesích, které vyžadují středoškolské vzdělání. Práci tedy mohli najít obsluhovači důlních zařízení, svářeči nebo třeba kuchaři, číšníci a servírky.

PATRIK RYMEL, MAREK VAŠUT