Zatímco lidé a radnice hovoří o spalovně, zástupci investora uvádějí, že nic takového ve Frýdlantu nevznikne.

MARTIN ŠRUBAŘ

Frýdlant nad Ostravicí Pražská akciová společnost Laskin invest by chtěla v lokalitě nedaleko sídliště na Harcovské ve Frýdlantu nad Ostravicí postavit energetické centrum na biomasu. Místní lidé jsou tímto záměrem doslova zděšeni a začali sepisovat petici.

„Na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje bylo zahájeno zjišťovací řízení záměru ,Energetické centrum Frýdlant nad Ostravicí' podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Jedná se o záměr realizace osmi kogeneračních jednotek a dvou linek pro zplyňování štěpky v objektu bývalého kulturního domu společnosti Ferrum. Spalovna by měla nepřetržitý provoz za účelem výroby elektrické energie a tepla. Město Frýdlant nad Ostravicí jako dotčený územní samosprávný celek nesouhlasí se záměrem realizace energetického centra na území města," potvrdila včera Deníku starostka města Helena Pešatová.

Jak dále dodala, 3. května byl členům Rady města Frýdlant nad Ostravicí odeslán návrh nesouhlasného stanoviska k záměru stavby spalovny. „Projednávat se to bude dnes. Po jeho schválení bude stanovisko neprodleně odesláno na krajský úřad," upřesnila Helena Pešatová. Včera pokračoval ve městě sběr podpisových archů. „Petice bude předána na podatelnu moravskoslezského krajského úřadu v Ostravě v úterý 7. května v deset hodin," upřesnil zastupitel Frýdlantu nad Ostravicí Radim Petr.

Redaktor v okolí místa, kde by mělo energetické centrum stát, zjišťoval reakce lidí, kteří si rozhodně nebrali žádné servítky. „Postavit spalovnu ve městě, které se pyšní označením ,srdce a brána Beskyd', to je přímo do nebe volající. To musel vymyslet opravdu nějaký magor. Pokud se tak stane, tak se odsud snad co nejrychleji odstěhuji. Já a mé děti chceme rozhodně dýchat čistý vzduch, což by se spalovnou za zády asi nešlo," rozčiloval se R. K. z Frýdlantu nad Ostravicí. „Bydlím kousek od místa, kde ta spalovna má vyrůst. A co tomu říkám? Zcela určitě jsem proti tomu. Dověděla jsem se o tom z internetu. Navíc nám na dveřích vyvěsili informační leták. Podle mě by to zhoršilo životní prostředí ve městě. Už takhle u nás bývá často smogová situace. V zimě jsme byli rádi, když vůbec párkrát vyšlo slunce. Proto jsem se pod petici, která je proti výstavbě spalovny, taky podepsala. Už je nasbíráno tisíc podpisů," svěřila se Lenka Bakotová z Frýdlantu nad Ostravicí.