Na přelomu roku mohlo okamžitě nastoupit do práce téměř jedenáct tisíc lidí, v regionu však bylo k dispozici pouze pět set volných míst.

Najít uplatnění je čím dál těžší, ale příkladem, že to jde, je třeba jednadvacetiletý Filip Blahuta z Frýdku-Místku.

I on byl ještě nedávno veden jako nezaměstnaný na úřadu práce. „Vyučil jsem se truhlářem, jenže po střední škole jsem nemohl o žádnou práci zavadit. Proto jsem musel být na přechodnou dobu na pracáku. V podstatě mě zachránilo, když jsem si udělal půlroční masérský kurz v Ostravě," řekl včera Deníku. „V současné době pracuji jako masér vedle místecké polikliniky. Je proto možné, že se ke své původní profesi a dřevu už nevrátím. Nyní jsem se vším maximálně spokojen," poznamenal Filip Blahuta.

„Moje dvě dcery byly rovněž před časem bez práce. Mají vystudovanou zdravotnickou školu. Nakonec si obě ale samy něco našly," přidala svou zkušenost Štěpánka Kopcová z Frýdku-Místku.

„Vůbec nepotřebovaly pomoc úřadu práce. Podle mě je nejdůležitější vyvinout nějakou snahu a aktivitu. Nikdo by se neměl jen pohodlně spoléhat na pracák. Když nesedíte doma, vždy něco najdete," dodala žena.

Úřad práce na přelomu roku evidoval 5384 žen, které tak na Frýdecko-Místecku tvořily 47,5 procenta uchazečů o zaměstnání. Zatímco počet žen v porovnání s předchozím měsícem stoupl o 80, počet mužů se meziměsíčně zvýšil o 536.

K poslednímu prosinci loňského roku úřad evidoval 975 absolventů a mladistvých, počet osob se zdravotním postižením se v prosinci zvýšil o pět a na konci roku 2013 bylo evidováno 1320 těchto osob. V průběhu prosince požádalo o zprostředkování zaměstnání 1275 nových uchazečů. Naopak ukončení evidence a vyřazení se týkalo 659 lidí, jen 310 z nich ale nastoupilo do zaměstnání.

„Z hlediska pracovních příležitostí evidoval úřad práce k 31. prosinci 2013 celkem 501 volných míst s místem výkonu práce v okrese Frýdek- -Místek, což je o 15 volných míst více než ve stejném období roku 2012," uvedl úřad práce v tiskové zprávě.

Na jedno volné pracovní místo tak připadalo přibližně 23 uchazečů. Před rokem jich bylo „jen" jednadvacet.