Obuvník z centra Ostravy Martin Gnebus říká, že před zimou pravidelně nosí lidé boty na opravu nejvíce. „Když se horší počasí, vytáhnou zimní obuv z botníků. Pokud zjistí, že není v dobrém stavu, tak ji k nám přinesou. Když to tak porovnávám, tak se mi zdá, že letos lidé nosí i boty, které by možná před rokem či dvěma ještě vyhodili a šli by si koupit nové. Může to být i tím, že se mluví o krizi ve světové ekonomice a lidé začínají přemýšlet nad tím, kde se dá ušetřit,“ míní obuvník. Podle něj ale nejde o žádný rapidní nárůst počtu zákazníků ve srovnání s předchozími lety.

Provozovatel Hostince U Boříka v Ostravě-Nové Vsi Patrik Bačík zatím žádný úbytek zákazníků nepozoruje. „Lidí chodí pořád dost. Kdo má rád dobré pivo a příjemné posezení, tak přijde. Pivo zatím není tak drahé, aby ti, kterým chutná, začali nějak urputně šetřit právě na něm,“ míní provozovatel hostince.

Žádný úbytek zákazníků zatím nepozorují ani v ostravském Deal hodinářství. „Zákazníků nám v posledních týdnech rozhodně neubývá. Prodej luxusního zboží totiž rozhodně není krátkodobá záležitost. Manažery světových hodinářských firem se snažíme přesvědčit, že se luxusní zboží dá s úspěchem prodávat i v Ostravě. Obdobné to je i se získáváním zákazníků,“ dodala jednatelka luxusního hodinářství Leona Nevrlá.

Obdobnou zkušenost má i Radek Krivčík, majitel ostravské prodejny ElektroStyl, která prodává televize, reprosoustavy, ledničky i další spotřební elektroniku. „Zákazníků máme dost, rozhodně nepozorujeme, že by lidé nakupovali méně,“ dodal Krivčík.

V ostravském second handu Iva, který se zaměřuje na oblečení pro děti, v posledních týdnech zákazníků v porovnání s létem spíše přibývá. „Lidé teď nakupují více. Spíše než tomu, že se ve světě mluví o finanční krizi, to ale připisujeme blížící se zimě. Bývá to tak každým rokem. Maminky vytahují ze skříní oblečení a zjišťují, z čeho už děti vyrostly, a co ještě tak akutně nepotřebují. Že by se dělo něco mimořádného a lidé by začali hromadně a rapidně šetřit, to nepozorujeme,“ uvedla Ivana Rüllová z uvedeného dětského second handu.