Situace ohledně budoucnosti ocelárny vítkovického Evrazu, ve které byl 1. října dočasně zastaven provoz, zůstává nadále nejasná.

„Platí to, co jsme uvedli už dříve. Důvodem pozastavení byla nízká poptávka na trhu válcovaných výrobků a úsilí společnosti o optimalizaci zásob surovin. Ostatní provozy společnosti ale fungují, například válcovna Kvarto je v běžném provozním režimu a plní objednávky zákazníků a partnerů společnosti Evraz Vítkovice Steel," odpověděl včera Deníku mluvčí firmy Jaromír Krišica.

Související článek: Ocelárna Evrazu se nerozjede v říjnu a asi ani v listopadu

Předseda odborářů ocelárny a válcovny vítkovického Evrazu Zdeněk Kološ uvedl, že jednání s vedením firmy stále probíhají. „Pro zaměstnance to určitě není jednoduchá situace. Čím déle ocelárna stojí, tím se nervozita velké části z nich zvyšuje. Asi třicet procent ze zhruba tří stovek pracovníků ocelárny se zapojuje do výroby v jiných provozech, zbývající pak zůstávají doma s osmdesáti procenty mzdy. Dochází ale ke střídání těch, kteří zůstávají doma, a těch, kdo vykonávají práci v jiných provozech," vysvětlil Zdeněk Kološ.

Už předloni zůstala ocelárna vítkovického Evrazu zavřena pět měsíců. Tehdy v ocelárně pracovaly více než tři stovky zaměstnanců. Dvě největší ostravské hutě, ArcelorMittal a Evraz Vítkovice Steel, se tehdy dlouho nemohly dohodnout na cenách dodávaného surového železa.

Společnost Pegatron Czech opustí do konce roku asi 760 lidí

Společnost Pegatron Czech, výrobce set-top-boxů a LCD televizí, opustí v Ostravě do konce roku asi 760 lidí. Z firmy postupně už od srpna odchází z organizačních důvodů 360 kmenových zaměstnanců, další asi stovka lidí končí po zkušební době nebo jim vyprší smlouvy na dobu určitou. O práci přijde také zhruba tři sta agenturních zaměstnanců. Včera to řekl personální manažer společnosti Zdeněk Svozil.

„Nepodařilo se nám obnovit kontrakt se strategickým zákazníkem na podzim a příští rok," řekl České televizi generální ředitel společnosti Pegatron Czech Arthur Chen.

Pegatron v Ostravě končí s montáží LCD televizorů a set-top-boxů, zachová ale své servisní a opravárenské středisko, které chce naopak posílit. Svozil řekl, že z nynějších zhruba 1100 pracovníků by mělo být na začátku příštího roku 630. „Plus teď hledáme dalších dvacet techniků, kteří jsou schopni opravy dělat, takže by tady mělo být nějakých 650 lidí," řekl Svozil.

Uvedl, že u montáží LCD televizorů vypršela smlouva s klíčovým zákazníkem, na set-top-boxech se zase podepsalo nové celní zařazení. „Kvůli němu se majiteli více vyplatí montovat je v Číně než u nás," řekl manažer. Ostravský závod se tak od ledna bude zabývat zřejmě jen pozáručním i záručním servisem a opravami produktů, které Pegatron vyrábí.