„Situace narušila křehký sociální smír a hrozí vyústit v nátlakovou akci," uvedla místopředsedkyně odborové organizace Pila Paskov Xenie Kaduchová.

Zaměstnanci firmy založili odborovou organizaci téměř před rokem. V květnu předložila vedení společnosti návrh kolektivní smlouvy, čímž zahájila kolektivní vyjednávání. Odboráři žádali například růst mezd o tři až šest procent podle kategorie zaměstnanců nebo odměnu za splnění plánu.

„Vedení firmy však k jednání přistoupilo jako k souboji a jednajícím stranám se proto nepodařilo najít kompromis potřebný pro uzavření kolektivní smlouvy," uvedli odboráři ve svém prohlášení.

Zaměstnavateli navrhli jednání o kolektivní smlouvě pod vedením zprostředkovatele. „Na tento návrh, vznesený dokonce dvakrát, firma nereagovala a odborová organizace Pila Paskov požádala Ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele," konstatovali zástupci odborů.

V největší tuzemské pile pracuje zhruba 300 lidí. „V této chvíli je jmenován zprostředkovatel a čekáme, jak se zachová firma," řekla místopředsedkyně odborů pily Kaduchová.

Podnik prohlášení odborů odmítá, ale k záležitosti se nechtěl blíže vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že jde o probíhající záležitost, nemáme žádný komentář. Prohlášení odborů nicméně nanejvýš důrazně odmítáme," sdělila ČTK mluvčí společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov Katja Pock.

Odborová organizace vzkázala, že zaměstnanci jsou připraveni vstoupit do stávkové pohotovosti a je odhodlána stát v čele této iniciativy.

Hlavním produktem firmy je řezivo, z vedlejších pilařských produktů, jako jsou piliny a hobliny, vyrábí peletky. Pila je rovněž významným dodavatelem štěpky pro papírenský průmysl.