Firma ale zároveň tvrdí, že těmto lidem bude pomáhat s hledáním nových pracovních míst či dokonce se zahájením vlastního podnikání.

„Proto jsme zřídili program Nová šichta. Propuštění zaměstnanci mají také nárok na šest měsíčních platů," komentuje to mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt.

Podle vyjádření těžební společnosti je cílem tohoto kroku zefektivnit fungování OKD a vytvořit štíhlejší firmu, jejíž podnikání bude udržitelné a konkurenceschopné i při současných mimořádně náročných podmínkách na světových trzích s černým uhlím.

„Ceny koksovatelného uhlí se za poslední tři roky doslova zřítily o dvě třetiny," říká dále Síbrt a dodává, že na odchodu se těžaři dohodli údajně především s lidmi v důchodovém či předdůchodovém vě­ku.

„Počet zaměstnanců je nutné přizpůsobit objemu těžby, která bude v budoucnosti postupně klesat," doplnil dále mluvčí OKD.

I přes současné propouštění společnost OKD nadále nabírá na vybrané pozice mladé zaměstnance. Průměrný věk pracovníků OKD totiž roste. „Firma letos nabrala například více než dvacet hornických učňů ze středních škol v Karviné a Havířově. Celkem do OKD letos přijde více než sto nových lidí," dodal mluvčí těžařů.