„Opasky šiji z cyklistických duší a plášťů jízdních kol, které sjížděly těžké terény, anebo jen ulice měst a obcí. Všechny za sebou mají kus příběhu, který teď s našimi opasky pokračuje,“ říká beskydská ekoložka v kuchyni rodinného domku v Dolní Lomné. Má tam to nejdůležitější pro svou značku BOIO – šicí stroj.

Vytvářet módní doplňky z produktů pneumatikáren, z nichž si svého času šili sandály komunističtí bojovníci ve Vietnamu, začala před více než deseti lety. „Já se bavila s dušemi, mého tehdejšího partnera Viktora nadchly pláště. Od prvního střihnutí do gumy však uplynula delší doba, než jsme se odvážili opasky prodávat,“ popisuje.

Beskydská pivní stezka, duben 2022.
Beskydská pivní stezka se otevírá a dá zabrat i zkušeným pivařům, troufnete si?

Sama Miroslava Jopková je spíše rekreační cyklistka. Zato má blízko k ochraně přírody a ekologii, pracuje totiž ve spolku Arnika, který mimo jiné prosazuje, aby se produkovalo méně odpadů a nebezpečných látek. „Textilní průmysl je druhý na světě ve znečišťování životního prostředí, hned po ropném. A naše opasky mohou na tento problém upozornit,“ míní.

Její tým, v němž působí i jeden z nejlepších českých pískovcových lezců Petr John, získává surovinu zejména ze servisů jízdních kol. Využívá také pláště od českého olympionika v dráhové cyklistice Tomáše Bábka. „Občas také něco donese cyklista, co chce opasek z duše či pláště, k němuž má vztah,“ líčí návrhářka.

Jaký materiál je vhodný

Materiál prý může být záplatovaný, rozhodně ale ne potrhaný. Opasky z duší podšívá Miroslava Jopková textilem, případně je dělá oboustranné (typ „čistá duše“, pozn. redakce). Opasky z pláštů jsou jednodušší, nastříhané a doplněné o sponu. „Ty s hrubým vzorkem jsou hodně na efekt, vypadají stylově a pořizují si je lidé, co je fakt chtějí mít v kalhotách,“ uvádí Miroslava.

Její klientela je samozřejmě hlavně cyklistická, buď jsou to přímo nadšení kolaři, nebo jejich manželky či partnerky pořizující opasky jako dárky. „Ještě se nestalo, aby duše nebo plášť střižené na délku neobtáhly chlapa i s větším obvodem pasu,“ nechala se slyšet podnikatelka. BOIO v názvu značky odkazuje na keltský kmen Bójů.

Prodejna Rynek v Ostravě, stejně jako další prodejna v Havířově, už se lidem neotevře. Podle vedení ztratili lidé o potraviny českého původu zájem.
V Ostravě a Havířově končí prodejny Rynek, v Kopřivnici a Fryčovicích zůstávají

Opasky z cykloduší a plášťů z Dolní Lomné dokonale zapadnou do nabídky přehlídky ReFashanda chystané na předposlední dubnový víkend na Černé louce. „Budou tam tvůrci autorské módy, inovátoři, reinovátoři, recyklátoři, upcyklátoři. Lidé, kterým není jedno, jakou ekologickou stopu jejich dílo zanechá,“ doplňuje Miroslava Jopková.

ReFashanda představí například boty z kávové sedliny, mořských sítí a jiných neobvyklých materiálů, bytové doplňky z lepenky a kartonů, patentovaný recyklovatelný textil, vyšívané a opravované kousky z „druhé ruky“, ale i věci spojené s tradičními materiály a postupy – len, brokát, tkaní na kolovratu.