V Ostravici začal fungovat sportovní areál s golfovým hřištěm a lyžařským běžeckým okruhem. „Nemá charakter privátního klubu, je určen široké veřejnosti,“ řekl dnes ředitel golfového areálu Daniel Kollár. Provoz golfové klubovny a tréninkových ploch byl zahájen už v pondělí.

Vybudování sportovišť mezi Lysou horou a Smrkem stálo stovky milionů korun. Na golfisty čeká 18 jamek a šestikilometrová procházka v atraktivním prostředí. Klub zároveň sází na práci s dětmi. „Díky podpoře zastupitelstva v Ostravici a ve spolupráci s Frýdlantem a Čeladnou se podařilo zajistit systém mládežnického tréninkového centra. Musím pochválit ředitele škol, kteří v tom vidí velký potenciál pro děti,“ uvedla manažerka společnosti Ostravice Sport Alexandra Byrtusová.

Právě dnes se uskutečnil nábor dětské akademie, která klubu umožní výchovu nejmladších golfistů. Zatím šlo o adepty z Ostravice a Čeladné. Počítá se s dvaceti až třiceti dětmi a až třemi tréninky za týden. "Ten zájem se nám jeví jako velký. Nabízíme zapůjčení golfové výbavy, což znamená, že rodič do toho na počátku nemusí investovat," poznamenala Byrtusová s tím, že golf vnímá i jako úžasný způsob trávení volného času. Podle ní se rýsuje možnost, že školáci si hru vyzkouší i v rámci tělesné výchovy.

Areál dosud přinesl desítky nových pracovních míst. „Při odstartování akce měli lidé obavy, reakce nebyly až tak pozitivní. Dnes mužeme říci, že jejich pohled se výrazně změnil. Vidí, že nedošlo k narušení přírody a ekologie,“ poznamenal starosta Ostravice Jaromír Dobrozemský.

Celé hřiště bude otevřeno 20. července. Chystá se akce pro rodiny s dětmi s názvem Golfové prázdniny (28. července až 3. srpna), veřejnost se může s areálem seznámit rovněž 9. srpna při dni otevřených dveří. Ostravice má hostit několik významných turnajů.

Stavba areálu začala 7. listopadu 2005. Projekt realizoval tým pod vedením britského architekta golfových hřišť Christophera Johnsona, který navrhl desítky hřišť v Evropě a Africe. Na golfisty v Ostravici čekají velké greeny (v průměru 650 metrů čtverečních) a tři hektary vodních ploch. První jamkou je pětipar. Prvních pět jamek je velmi otevřených a hned tři se hrají kolem vody, která je často strategicky umístěna a otestuje i psychické kvality hráčů. V dalších jamkách se hřiště výrazně mění, více se uzavírá a poukazuje na zákoutí listnatých lesů. Při paru hřiště 72 je délka pro muže 6364 metrů, pro ženy pak 5472.

O sportoviště se stará greenkeeper Petr Moucha. "Pro mě to samozřejmě znamená spoustu starostí," upozornil. "Jednak je tu požadavek, abychom tento areál udržovali v souladu s přírodou a maximálně chránili životní prostředí, zadruhé by hřiště mělo patřit ke špičce v České republice," řekl Moucha. "Do budoucna bychom se chtěli vyvarovat používání jakáchkoli pesticidů a herbicidů, což je pro hřiště podstatné," naznačil. Podle něj hřiště budí obrovský respekt, k hráčům je však velice férové. "Nedochází zde k nějakým ,slepým´jamkám," zdůraznil.

„Výjimečnost lokality v údolí dvou nejvyšších vrcholů Beskyd přímo vybízela k provázání golfu a běžeckého lyžování. Výsledkem je celoroční využití, kdy konec jedné sportovní sezony je začátkem té druhé,“ pravil Daniel Kollár. V zimě areál na úpatí hory Žár nabídne osvětlenou běžeckou trať s délkou 3,75 kilometru.