Pod jeho vrcholem, kterým prochází přírodní rezervace Čerňavina, stojí od roku 1935 turistická chata, poslední stavba tohoto druhu mezi dvěmi světovými válkami a také nejmenší. Zálusk na stavbu chaty měl počátkem třicátých let minulého století německý turistický spolek, nedostal však povolení, to bylo nakonec schváleno pro Klub českých turistů z Třince. Za druhé světové války byla chata vydrancována Němci, kteří zde nastěhovali koně. Zpustošené stavení koncem války převzal bývalý partyzán Szmek, který chatu opravil a nějaký čas zde také hospodařil. V roce 1963 byla chata podnikem RaJ zrekonstruována a hlavně rozšířená. Byla přistavena jídelna a veranda a na přilehlé louce bylo postaveno deset srubových chatek s třiceti lůžky, ty však později zanikly.

Dnešní kapacita je 20 lůžek. Chata stojí na svahu hory, má pěkný výhled a je doslova oázou klidu. Snad právě proto si místo vybrali v roce 1943 ruští parašutisté, kteří se pak zapojili do místního odboje. K chatě vede několik značených cest, ta nejkratší z třinecké části Tyra, kam se dostanete městskou dopravou. Pro motorizované turisty je naopak nejlepší parkoviště Milíř v obci Košařiska, odkud je to pěšky k chatě asi 4 kilometry. Vedou tady i stezky z Oldřichovic nebo Hrádku, stejně jako odbočka z hřebene Malý Polom-Prašivá.

Zařízení dnes patří třineckým turistům a nutno dodat, že se o něj dobře pečují. Chutná jídla, velký výběr nápojů a příjemný interiér zde přilákal již mnoho hostů. Dají se zde provozovat pěší, cyklo, ale i lyžařská turistika. Právě ta posledně jmenovaná má ideální podmínky pro zimní toulky na běžkách, zvláště když jsou pravidelně upravovány lyžařské stopy mezi chatami Slavíč a Kamenitý, kde je stejně příjemné prostředí.

JAROMÍR KAHÁNEK