Hutní kolos se dobrovolně zaváže k tomu, že bude ke zdejšímu prostředí výrazně „hodnější“. Po pátečním třetím zasedání Pracovní skupiny pro zlepšení kvality ovzduší to konečně začíná vypadat, že se v krajském městě bude lépe dýchat. U kulatého stolu na ostravském magistrátu, při němž zasedli zástupci zdejšího průmyslu spolu s úředníky či třeba hygieniky, totiž byla představena Dobrovolná dohoda o snížení emisí.

Tu chce v polovině dubna na Konferenci o ovzduší podepsat s městem průmyslový gigant ArcelorMittal Ostrava. Podobný krok pak zamýšlí udělat i teplárenská společnost Dalkia. Výrazné zlepšení zdejšího ovzduší se dá podle Madeje očekávat v roce 2011. Ivo Chmelík, investiční ředitel ArcelorMittalu Ostrava, ale tvrdí, že negativní dopady jejich firmy na zdejší životní prostředí klesnou ještě dříve.

Spokojen s výsledky probíhajících jednání tak byl i Jiří Bílek z ostravského Zdravotního ústavu, který rovněž zasedal u kulatého stolu. „Firmy by dohody, které tady představují, nemusely splňovat, protože ony dodržují své emisní limity. Tyto snahy tak jdou nad rámec jejich povinností. Je tedy pozitivní, že se tady dospělo k dobrovolným dohodám a do ochrany ovzduší se bude investovat více než dříve,“ vyjádřil se k problematice Bí­lek.