Agronom zemědělské společnosti BeskydAgro Palkovice na Frýdecko-Místecku Vladimír Koza uvedl, že v zemědělství není tak jednoduché změnit skladbu plodin, které se na pole dávají. „Zůstáváme u tradičních plodin, které máme na pozemcích už dlouhá léta. Hlavně to je obilí, řepka, kukuřice, travní porosty. V předchozích letech jsme zkoušeli krmný šťovík. Také patřil mezi plodiny, které měly mít budoucnost. Po několika letech jsme s ním ale skončili. Ani zdaleka to nesplňovalo ta očekávání, která předpovídali odborníci,“ uvedl agronom palkovické společnosti.

Podle Kozy je navíc zemědělství obor, kde je producent hodně závislý na dalším zpracovateli či obchodníkovi. „V zemědělství platí, že peníze, které jeden rok do podnikání vložíte, se nevrátí hned po sezoně, ale často až po roce či delší době. Navíc je tam hodně faktorů, které mohou takové investice ohrozit. Ať už je to vliv počasí, nebo škůdců a další faktory. Kdo se živí zemědělstvím, dobře ví, že nemůže dělat zbrklé kroky. Měnit skladbu plodin z roku na rok je nemožné. Pole se musí připravit na nové plodiny,“ dodal agronom palkovických zemědělců. Navíc v BeskydAgru mají nejen rostlinnou, ale i živočišnou výrobu. Nemalou část úrody z polí tak využijí v rámci svého podniku.

Zemědělské obchodní družstvo Poruba je prvovýrobcem cukrovky, na polích má také obiloviny, řepku, kukuřici. „O tom, že bychom se pustili do pěstování plodin, které by se posléze zpracovávaly na biopalivo, rozhodně neuvažujeme. Jako zemědělcům je nám proti srsti myšlenka, že obilí se bude dávat do kotlů místo uhlí. Spíše se divím tomu, že se nadbytek zemědělské produkce třeba spíše nevyváží do rozvojových zemí. Navíc zkušenosti ze zemí, kdy už biopaliva využívají více, dokazují, že při jeho používání uniká do ovzduší více škodlivin než z dosud užívaných paliv,“ uvedl Břetislav Paláček ze Zemědělského obchodního družstva Poruba. Podle něj už v minulosti nastal případ, kdy porubští zemědělci vyprodukovali více cukrovky, než umožňovaly kvóty. „Ten nadbytek cukrovky jsme prodali na biopalivo. Moc se nám to ale nevyplatilo, výkupní ceny byly velmi nízké,“ dodal Paláček.