Nedostatek zakázek přiměl ostravskou huť ArcelorMittal k tomu, aby část svých zaměstnanců nechala doma a zaplatila jim za nucené volno sedmdesát procent průměrného výdělku.

„Abychom zatím nemuseli snižovat stavy zaměstnanců i v dělnických profesích, dohodlo se vedení společnosti se zástupci odborů na tom, že vedoucí mohou udělit svým podřízeným pracovní volno s náhradou mzdy ve výši sedmdesáti procent jejich průměrného výdělku. Toto opatření se týká nejen dělnických profesí, ale i technicko-hospodářských pracovníků na jednotlivých závodech,“ upřesnila mluvčí firmy Věra Breiová.

Nucené volno se v týdnu dotkne asi pěti až sedmi stovek pracovníků. Kunčická huť zaměstnává v současnosti bezmála sedm a půl tisíce lidí.

Od ledna dává volno svým zaměstnancům kvůli nedostatku zakázek také nošovická automobilka Hyundai. Za vynucený den doma dostávají její pracovníci osmašedesát procent mzdy.

„Zatím jsme stali jeden týden v pátek, další pak od středy až do pátku. V minulém týdnu už ale zakázky přibyly, takže jsme vyráběli všech pět pracovních dní, a stejně tak by tomu mělo být zřejmě i v tomto týdnu,“ uvedl mluvčí Hyundaie Petr Vaněk s tím, že další vývoj situace je těžko předvídatelný.

Další ostravská huť Evraz Vítkovice Steel v závěru loňského roku propustila podle mluvčího Jaromíra Krišici sto padesát lidí a na počátku ledna stáhla provoz jedné ze čtyř směn. K tomu, zda se omezení zakázek dotýká i této společnosti do té míry, že by přistoupila ke stejnému kroku jako v ArcelorMittalu a Hyundaii, se však Krišica nechtěl vyjadřovat.

Mluvčí Vítkovice Holdingu Eva Kijonková Deníku řekla, že zatím firma dokončuje dlouhodobé zakázky. „Omezili jsme najímání agenturních pracovníků. Čekáme na konec čtvrtletí, žádné katastrofické scénáře ale neočekáváme,“ sdělila Kijonková.

Vedení ArcelorMittalu Ostrava už na počátku tohoto roku oznámilo, že do konce března by mělo firmu opustit 230 pracovníků. Těm, kteří se rozhodli sami z firmy odejít, nabídlo jedenácti- až dvacetinásobek průměrného platu v závislosti na odpracovaných letech. V uplynulých dvou týdnech kývlo na nabídku bezmála sto padesát lidí.

Lhůta pro výpovědi, které mohli podávat sami zaměstnanci, skončila minulý pátek.

„V následujících dnech budou zaměstnanci na některých pozicích osloveni zaměstnavatelem. A pokud budou souhlasit s odchodem, dostanou i oni slíbený sociální příspěvek,“ dodala Věra Breiová.

Břetislav Lapisz
Martin Pleva