Místo, které se v letošním roce vrátilo ke starému názvu Amerika, se zájemcům o koupání otevřelo 21. června. „Do konce června přišlo 2 536 lidí, v červenci jich bylo 6 968 a v srpnu 4 994. Celkem to bylo 14 498 návštěvníků,“ řekla v úterý redakci Marta Fojciková ze společnosti TS-technické služby Jablunkov, která koupaliště provozuje.

Souhlasí s tím, že počasí v létě provozovatele koupališť a akvaparků doslova potopilo. „Máme stejný názor. Srpen byl opravdu slabý a také v červenci mohlo být lidí víc,“ prohlásila.

Pro jablunkovský areál byl zcela výjimečný červenec 2006, kdy se přišlo vykoupat 20 380 lidí.

Areál loni převzali zástupci Institutu Euroschola (IE). Vzdělávací organizace se s městem dohodla na desetiletém pronájmu a s areálem měla velké plány – místo dostalo název Země zábavy Ameryka a IE výrazně investoval do jeho propagace. Po roce však zástupci institutu zjistili, že finanční ztráty sportovišť jsou vyšší, než předpokládali, a smlouva byla zrušena. Do komplexu, v němž vyrostlo lanové centrum a hřiště na green golf, loni zamířilo průměrných 20 tisíc lidí.

Staronovým provozovatelem koupaliště jsou tak od letoška TS-technické služby Jablunkov. - více ZDE

„Provoz koupaliště není považován za klasické podnikání, v rámci technických služeb je to bráno jako služba občanům. Počítá se s tím, že tam nějaké enormní zisky nebudou,“ řekl redakci místostarosta Stanislav Jakus, který v dozorčí radě městské firmy radnici zastupuje.

Minigolf a lanové centrum v komplexu provozuje jiná společnost. Její zástupce v úterý letošní sezonu okomentoval třemi slovy: bída, děs a hrůza.

Kam dál? Pod Javorovým se letos koupalo více než 25 tisíc lidí