Společnost, která se zabývá odpady, správou a údržbou místních komunikací a veřejného osvětlení a hřbitovů na Třinecku, chtěla původně dividendu vyplatit k 30. září. Požádala však město o posunutí termínu výplaty do konce roku 2008.

Poloviční podíl ve firmě patří německé společnosti Nehlsen GmbH & Co.KG.

„Hospodaření Nehlsenu je dlouhodobě nastaveno tak, aby veškerý efekt byl proinvestován do budoucnosti nakládání s komunálním odpadem. Letošní rozhodnutí valné hromady bylo ovlivněno německým partnerem, jde především o snahu prokázat vlastníkům smysl podnikání v České republice v této oblasti,“ řekl již dříve redakci Igor Petrov, který Třinec ve firmě zastupuje.

Část, která se týká města, bude podle něj „proinvestována do budoucnosti odpadu“.

Podzemní kontejnery na Sosně?

Jednatel Tomáš Sabovčík uvedl, že firma mezi vlastníky rozdělila polovinu zisku. „Padesát procent se vrátí zpět do zlepšování systému,“ dodal. Připomněl, že Třinec v souvislosti s tříděním odpadů opět dominoval všem městům v Moravskoslezském kraji. „I kvantitativně to nese své ovoce. V první desítce jsme měli další čtyři klienty,“ uvedl. - o pátém ročníku soutěže více ZDE

Firma dlouhodobě zvažuje výstavbu podzemních kontejnerů v Třinci-Sosně, kde je nedostatek místa. „Pravděpodobně v roce 2009 se s tím projektem začne,“ řekl Sabovčík. Zároveň si myslí, že příští rok bude pro firmy v oblasti „ještě drsnější.,“ a to kvůli finanční krizi, poklesu výkupních cen i novému zákonu o odpadech.

Připomněl, že EU počítá s tím, že v roce 2012 více než polovina veškerých odpadů bude muset být využita, a to energeticky nebo materiálně.

Společnost změnila banku, podle Sabovčíka i proto, aby měla lepší přístup k hotovým penězům, a vypořádala se s dlužníky. „Máme firmy, které nám zaplatily až po roce. Něco šlo přes soud,“ řekl jednatel. Tvrdí, že Nehlsen během necelých deseti let investoval asi 100 milionů korun do nemovitostí a dalších 150 milionů do strojů a dalších zařízení. „V letech 2004 až 2006 to byly investice 30,40 milionů ročně,“ řekl.

Současnou hodnotu firmy Sabovčík odhaduje na 200 až 300 milionů korun.

Kam dál?

Každý člověk v kraji letos průměrně vytřídil 55 kilogramů odpadů

S úvěry pro Nehlsen radní souhlasí

Téma Deníku: Odpady