VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel se brání: Psy určitě netýrám, jde o pomstu

Frýdek-Místek-Lískovec - Obhajuje se šetřením krajské veterinární správy, které prokázalo, že pejsci jsou po zdravotní stránce v pořádku.

6.2.2013 2
SDÍLEJ:

Zde se nachází chovatelská stanice v Lískovci, kde mělo docházet k týraní psů. Foto: Deník/Martin Šrubař

Majitel chovné stanice psů v Lískovci u Frýdku-Místku Petr Žiška čelí nařčení, že údajně týrá pejsky. „Už jsem o tom taky slyšela. Ti pejsci tam prý žijí v hrozných podmínkách. Doslechla jsem se, že jsou v klecích natěsnaní na sebe jako sardinky. Někteří psi tam už taky uhynuli. Podle mě se jedná o hyenismus. Měli by mu tu jeho živnost okamžitě zakázat," prohlásila rázně místní žena, která nechtěla být jmenována.

DENÍK INFORMOVAL O PŘÍPADU ZE SLOVENSKA: Nepochází vaše čivava z klecového velkochovu?

Andrea Dunová se zachráněnou čivavou.

Region - Několika zbídačeným čivavám zachránili život lidé, kteří je vykoupili z velkomnožíren. U dalších přišla veterinární péče příliš pozdě. Všechny týrané čivavy jsou fenky a v množírnách byly v drátěných klecích byly drženy pouze za účelem plození štěňat. Ta z nich chovatelé vyjímali zásadně pomocí císařských řezů, často prováděných neodborně.

Havířovská terapeutka Andrea Dunová, která léčebné metody aplikuje i u zvířat, tvrdí, že na zvířatech je patrné i trýznivé zacházení: mají zlomené nebo vykloubené nohy nebo poraněné oči, některé neslyší a vesměs mají vylámané zuby, jak se snažily z klecí vykousat.

„Nejsem žádná aktivistka, ale tohle se mě dotklo takovým způsobem, že o tom nelze mlčet. Na pracovní cestě na Slovensko mě známá požádala, abych jí v množírně vyzvedla pět fenek. Do té doby jsem neměla tušení, jak se čivavy chovají. Pohled na množírnu mě doslova vyděsil. Fenky jsou tam drženy v klecích, nemají pohyb, neznají venkovní prostředí, křiví se jim kosti, trpí klouby a po opakovaných porodech jsou doslova zbídačené a na pokraji života."

O několik čivav se teď stará u sebe doma. „Zajistili jsme jim péči veterináře, který se také nestačil divit, čím vším fenky prošly. Bohužel, nepodařilo se je zachránit všechny," dodala Dunová.

Havířovský veterinář Zbyněk Horák Deníku potvrdil, že fenky byly v chovu ošetřovány neodborně. „Císařský řez byl u některých veden v místech, kde se běžně neprovádí. Fenky měly zdevastované dělohy i střeva, zanícené rány, vnitřní krvácení a jejich celkový stav svědčí o neodborném způsobu péče," řekl veterinář při kontrole jedné z operovaných čivav.

Provozovatelé množíren těží ze zájmu trhu o malé domácí psíky. Aby poptávku uspokojili, produkují štěňata ve velkochovu.

„Zatímco o psy se ještě jakž takž starají, aby u nich zajistili plodnost, fenky mají doslova na produkci. Ty, které nepřežijí, nahrazují dalšími. Protože lidé chtějí co nejmenší čivavy, nechávají se rodit i fenky, které nemají doporučenou váhu," tvrdí Andrea Dunová.

Dodává, že v úděsných podmínkách chovu se těmto chovatelům nemůže dařit produkovat zdravá štěňata.

„Do prodeje jdou jen ta nejzdatnější, ostatní je odpad, který se likviduje. My máme fenky ze slovenské množírny, ale podobné jsou i v tuzemsku. Lidé by měli věnovat velkou pozornost, z jakého chovu si štěně vybírají, měli by chtít vidět rodiče, případně se poradit s veterinářem nebo zkušeným chovatelem," doplnila Dunová.

Videoreportáž najdete ZDE

Kdo to je?

„Toho Petra Žišku, který má ty psy týrat, shodou okolností znám. Žije v Řepištích. Chodil jsem s ním do školy. Je jen o pár roků starší než já. Vím o tom, že má chovnou stanici na psy. Na první pohled vypadá hrůzostrašně. Sbité plechové kóje, ve kterých má přes sto psů, které mu tam hlídá nějaký Slovák. Jestli ty psy týrá, to ale opravdu nevím. Podle mě má tu stanici jako vedlejšák. Kdysi to měl v rodinném baráku, kde to měl pěkné, dokonce vykachličkované," řekl jeden z místních podnikatelů, který nechtěl být jmenován. „V naší obci se mají týrat pejsci? O tom teda vůbec nic nevím. A jak bych s takovými lidmi, kteří chovají psy, jenže nemají na to podmínky, zatočila? Okamžitě bych jim ty psy odebrala a napařila pořádnou pokutu," přemýšlela prodavačka z večerky v Lískovci.

„O tom údajném týrání psů opravdu nic nevím. Obecně ale můžu říct, že bych každého, kdo týrá zvířata, potrestal stejným způsobem. Na řadu by určitě přišly fyzické tresty, takový člověk si nic jiného nezaslouží. Namístě by byl i finanční postih," dodal šedesátiletý Jan Jirnych z Lískovce.

Brání se nařčení

Redakce chovatele ve stanici nezastihla. Dovolala se mu ovšem na jeho mobilní telefon s tím, aby se k celé záležitosti mohl vyjádřit.

„Důrazně říkám, že žádné psy rozhodně netýrám. To před deseti dny prokázalo i šetření krajské veterinární správy, podle které byl každý pes po zdravotní stránce v pořádku. Nechovám jenom čivavy, ale také jorkšírské teriéry, jezevčíky, srnčí ratlíky a křížence. Ještě bych chtěl zdůraznit, že psy mám rád a nikdy bych jim neublížil. I když je prodávám, rozhodně z toho nezbohatnu. Je to spíše takový můj koníček," bránil se Petr Žiška, podle kterého kauzu uměle vyvolal jeden jeho známý, se kterým měl problémy.

„Řekl mi, že se pomstí. Nečekal jsem ovšem, že to bude takovým způsobem," zamyslel se Petr Žiška. Magistrát potvrdil, že kvalita chovu psů je plně v kompetenci veterinární správy.

Kontrola

„V naší kompetenci je možná kontrola ze strany živnostenského úřadu, případně kontrola, která se týká poplatkové povinnosti za držení psa. Mohu potvrdit, že jsme dostali podnět, že zmíněný podnikatel údajně provozuje chov psů přinejmenším podivným způsobem. Na základě toho byla zahájena živnostenská kontrola, která prověřuje, zda došlo k porušení živnostenského zákona. Dotyčný byl vyzván k součinnosti při kontrole. Kontrola stále probíhá, její závěr nelze předjímat," prozradila tisková mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Poplatky

Co se týká přihlašovací povinnosti psů, jejich očipování a následného placení poplatků, pak ve Frýdku-Místku platí poplatek ze psů držitel psa a držitelem je fyzická nebo právnická osoba, která má trvalý pobyt nebo sídlo na území statutárního města Frýdku-Místku. „Zmíněný podnikatel ale nemá trvalý pobyt ve Frýdku-Místku, proto je povinen platit poplatky ze psů v místě svého trvalého bydliště. Pokud by se jednalo o podnikatele s trvalým pobytem ve Frýdku-Místku, pak by bylo v naší kompetenci provést místní šetření, což znamená prošetřit na místě, jak se věci mají. Zjistit přesný počet psů a za pomoci městské policie, která má čtečky čipů, ověřit, zda jsou všichni psi očipovaní a zda jsou řádně přihlášeni. Pokud by se vyskytly nesrovnalosti, byla by věc projednána ve správním řízení, ve kterém by mohla být uložena pokuta až do výše padesáti tisíc za nesplnění ohlašovací povinnosti," uzavřela Jana Matějíková.

Autor: Martin Šrubař

6.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 9 150 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÍK/CE V KUCHYNI (VYHRAZENO PRO OZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč, mzda max. 12600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 z:17/5/2018 (VYHRAZENO PRO OZP), Zkrácený úvazek, zájem o vaření, ranní směny 09:00-15:30 hodin, odpolední směny 15:30-22:00 hodin. Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení. Nabízíme osobní ohodnocení, zvýhodněnou stravu., Kontakt telefonicky od 13.00-18.00 hod., e-mailem kontakty viz výše.. Pracoviště: Spolek přátel frýdku-místku - "sokolík" v místku, Hlavní třída, č.p. 109, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Helena Vaškebová, +420 774 311 111.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOŘI VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Aktualizace 16. 5. 2018, 21. 3. 2018, 12. 2. 2018, 26. 1. 2018, 5. 12. 2017, Požadujeme - manuální zručnost, fyzická zdatnost., Jedná se o strojírenskou výrobu., PS na dobu určitou., Životopis zaslat na e-mailovou adresu: zuzana.mikovska@randstad.cz, Pracoviště: Třinec. Pracoviště: Vesuvius česká republika, a.s. - pracov. třinec, Průmyslová, č.p. 726, 739 61 Třinec 1. Informace: Zuzana Mikovská, +420 724 065 373.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA VÝROBNÍ LINKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: C04 z:28/2/2018 a:17/5/2018, Práce na HPP, pracovní doba - třísměnný provoz pondělí až pátek od 6.00-14.00 hod., 14.00-22.00 hod.,22.00-6.00 hod., Nabízíme stravenky v hodnotě 90,- Kč za odpracovanou směnu a bonusy., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Comac jobs s.r.o. - pracoviště frýdlant nad ostravicí, Ostravská, č.p. 1671, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Biały Bogusława, +420 607 061 182.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 20 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK - otočný bagr, kolový nakladač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: C04 a:18/5/2018, Praxe nutná., Výhodou: strojnický průkaz rypadla, nakladače, buldozeru. Dobrá pracovní morálka, spolehlivost, manuální zručnost. Dobrý zdravotní stav. , Požadujeme spolehlivost, schopnost řešit problémy, zvládání zátěže, flexibilitu., Řízení vozidla a zajišťování bezpečnosti přepravy, vedení záznamů o provozu vozidla, kontrola technického stavu vozidla, práce dle pokynů nadřízeného. , Nabízíme práci u zavedené stavební firmy s dlouholetou tradicí. Nástup dle dohody., Poskytujeme personální stravu a možnost ubytování., Kontakt - telefonicky (po-pá 6-14 hod.), e-mailem, osobně RV Styl, Hlavní 1606, FnO, VŘ PO-PÁ 9-10 hod. na Hlavní 1606, FnO. Pracoviště: Rv styl s.r.o. - pracoviště frýdlant nad ostravicí [310], Hlavní, č.p. 1606, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Andrea Toflová, +420 724 804 751.


Videosouhrn 19.–20. května 2018

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Ilustrační foto.

Na jihu Čech kralovaly obrany. Fotbalisté Třince vezou domů bod

Zbystřete! Houby v Beskydech již rostou!

Beskydy - V živé paměti má ještě většina houbařů loňské doslova žně, kdy se na některých místech o houby doslova zakopávalo. A nová sezona je tady.

Žena v Třinci slovně napadala matku. Příliš hlasitě, zaplatí pokutu

Rozhořčená žena oznámila v pozdních nočních hodinách třineckým městským strážníkům, že u sousedů došlo k hádce, která trvá již delší dobu, a obyvatelé nemohou spát.

Slovanská epopej v Brně a proč už nepotřebujeme žádné další zákony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 18. května 2018.

Na linkách MHD ve Frýdku-Místku budou jezdit i elektrobusy

Cestující, kteří využívají autobusy městské hromadné dopravy ve Frýdku-Místku, se můžou těšit na horkou novinku. Po městě začínají jezdit dva nové elektrobusy, které jsou mnohem méně hlučné než klasické naftové autobusy a nezatěžují město emisemi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT