Od soboty bude prodejna uzavřena a Martin Lukášek zamíří na pracovní úřad. „Na pracák mě vlastně vyhnala policie," říká muž, podle kterého za jeho koncem stojí razie z listopadu loňského roku. Policisté tehdy po celé republice provedli zátah zaměřený na growshopy, které podle nich propagují marihuanu a pěstování konopí.

Co říká policie o growshopech„Growshopy jsou obchody, v nichž si zákazníci mohou koupit vše, co potřebují k pěstování, zpracování a aplikaci drogy zvané marihuana. Prostředkem k dosažení tohoto cíle je ve většině případů prodej šlechtěných semen s deklarovaným obsahem THC, šíření reklamních letáků, různých nabídkových katalogů, reklamních předmětů s logem marihuany a rovněž nabídka různých zařízení pro pěstování konopí, jako jsou například hnojiva, substráty, technologie osvitu, závlahy, velkokapacitní uhlíkové filtry a podobně. Jedná se také o zboží, které je určeno k aplikaci v podobě inhalace – cigaretové papírky, vodní dýmky, filtry, drtičky a podobně. Tyto growshopy mají navíc obvykle doprovodné internetové stránky včetně diskusních fór, na kterých si pěstitelé marihuany vzájemně vyměňují informace o maximalizaci kvality nelegální produkce a snížení rizika odhalení." Zdroj: Policie ČR

„Je to celé hloupost," uvádí Martin Lukášek, kterému policie v listopadu zabavila peníze a velkou část zboží. „Bylo to hodně překvapivé. Připadal jsem si jako kriminálník. Vzali mi snad polovinu zboží, i počítač a mobil," vzpomíná Martin Lukášek, který po listopadové akci věřil, že svůj obchod přesto zachrání. Krátce předtím totiž rozšířil svůj sortiment o bylinky a čaje.

Tento nápis se objevil na dveřích ostravského growshopu.„Bohužel se to nepodařilo. S bylinkami nebo mastmi se prostě neuživím," vysvětluje Martin Lukášek, který si, jak sám říká, vždy zakládal na tom, že nikomu nic nedlužil.

„Podnikám čtyři roky. Nejprve přes internet, potom jsem měl malý obchůdek v Muglinově, pak jsem se přestěhoval do centra, kde jsem zhruba dva a půl roku. Když jsem začínal, ověřil jsem si, že to, co dělám, není nezákonné. A takhle to dopadlo. Vždy jsem měl čistý stůl bez dluhů. Když mi policie vzala peníze a zboží, dostal jsem se do problémů. Teď nemám ani na nájem a dlužím sto tisíc korun. Nějakou dobu bych to ještě mohl táhnout, ale nechci dluhy navyšovat a způsobovat tak potíže dalším lidem. Policie ze mě vlastně udělala nezaměstnaného a vyhnala mě na pracák," kroutí hlavou Martin Lukášek.

Podle něj jsou na tom podobně i další provozovatelé growshopů po celé České republice.

„Všichni živoří, narůstají jim dluhy. Ta razie musela stát desítky milionů korun. Jsou to zbytečně vyhozené peníze, které zaplatí daňoví poplatníci," říká Martin Lukášek, který počínání policie nechápe. „Vzali mi například loupaná konopná semínka, která jsou běžně k dostání ve zdravé výživě. Prý je musejí poslat k expertize. Copak je to normální?" podivuje se Martin Lukášek.

Od listopadu čelí obvinění ze šíření toxikomanie. „Stále se to vyšetřuje, nevím, jak dlouho to ještě potrvá," dodává končící provozovatel growshopu, jenž věří, že jeho stíhání bude zastaveno, případně u soudu zazní osvobozující verdikt. „Samozřejmě pak budu požadovat odškodné včetně psychické újmy. Je to peklo," uzavírá Martin Lukášek.

Drogová propagace?Podle policistů se provozovatelé growshopů dostali do konfliktu se zákonem. V Moravskoslezském kraji bylo při raziích zadrženo devatenáct lidí. Někteří z nich byli obviněni z drogových trestných činů. Kriminalisté provedli bezmála čtyřicet domovních a dalších prohlídek. Mimo jiné odhalili šest pěstíren konopí, našli tři sta rostlin konopí a kilogram marihuany. Zabavili také zařízení a věci určené k pěstování konopí a užívání marihuany. V jejich rukou skončily i propagační knihy a různé návody. „Šlo také o substráty, hnojiva, semena, lampy a další věci určené pro pěstování," řekl náměstek ředitele moravskoslezské policie Radim Wita s tím, že k převozu musela policie použít sedmadvacet nákladních vozidel. V rámci České republiky již soudy provozovatelům growshopů uložily první podmíněné tresty.