S výstavbou hotelu ve Vendryni to loni v létě vypadalo všelijak. Soukromý investor rozhodl, že práce na obřím ubytovacím, stravovacím a relaxačním komplexu u tenisové haly budou pozastaveny – s tím, že původně avizovaný termín dokončení v říjnu 2010 není reálný a posouvá se zhruba o rok.
Nyní jsou stavbaři zpět. „Nevím, jestli jsem kompetentní osobou. Mohu tak k tomu říct jedinou věc: že ty práce se znovu rozeběhly a pokračují,“ řekla ve čtvrtek redakci Kamila Tomášová, předsedkyně představenstva společnosti Tenis Hotel Vitality, která vznikla loni v říjnu a projekt má nově na starosti.
Na internetu kdosi tvrdí, že hotel bude otevřen už v lednu 2011, Tomášová to ale označila za mylnou informaci. „Předpokládáme, že by to mělo být kolem poloviny příštího roku. Z dnešního pohledu to tak vypadá,“ poznamenala.
Lidé se nemohou pást na louce, říká Bilko
Prakticky na dohled probíhají práce na výstavbě kanalizace. Jde o akci s rozpočtem 210 milionů korun bez DPH. Starosta Rudolf Bilko míní, že je to jenom dobře. „Je to maximálně plus. Co mají lidé dělat, když je krize? Mají se pást na louce? Krize se nepřekoná tím, že všechno zavřeme, ale právě tím, že se investuje,“ uvedl.
„V současné době se staví relativně levněji. A ty firmy zachraňují jakous takous zaměstnanost,“ konstatoval. Pokud prý nepřijde státní bankrot, budou chtít ve Vendryni spustit další připravované akce.
Bilko poznamenal, že stavba kanalizace má na rozdíl od soukromé investice do hotelu přece jen výhodu v tom, že na finanční model s dotací nemají problémy v ekonomice prakticky žádný vliv. „Ten model je dán, na to jsou finance zajištěné,“ připomněl.
V sousedním Třinci krize už druhým rokem brzdí proměnu starého autobusového stanoviště. Městu, které nabízí část pozemků soukromým investorům, se ozval konkrétní zájemce, jenže narazil na fakt, že banky odmítají financovat developerské projekty. „Není to na pořadu dne, jak se říká, je ticho po pěšině. V tomto volebním období určitě autobusové stanoviště nevyřešíme. Bohužel,“ řekl Deníku třinecký místostarosta Radim Kozlovský.
Podle něj se nedá moc hovořit o tom, že by krize vyloženě překazila některé konkrétní projekty. Domnívá se ale, že nebýt recese, město by zřejmě investovalo víc, než je tomu v posledním roce. Kozlovský připomněl, že Třinec na rozdíl od jiných měst nechce tuto situaci řešit úvěrem. „My čekáme na lepší dobu a nyní cíleně vyhledáváme zejména dotační tituly,“ shrnul.