Takto aktuálně vypadají obchodní vztahy mezi dodavateli a společností OKD, která je od května v insolvenci.

Tento stav ohrožuje minimálně 6000 pracovních míst v malých a středních firmách, které těžební společnosti dodávají zboží nebo služby. Takových forem je v regionu přibližně 650 a asi třetina z nich je na OKD zcela závislá.

„Dodavatelské firmy mají za OKD pohledávky dohromady za 1,8 až dvě miliardy korun. Průměrný počet zaměstnanců ve firmách, které jsou na dodávkách pro OKD přímo závislé, je 30 až 50. A navíc se tyto firmy už dnes dostávají do druhotné platební neschopnosti, nejsou schopny platit dále svým dodavatelům a tak se problémy řetězí," řekl v úterý v Ostravě po jednání se zástupci OKD prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Platby teď už jedině předem

Jak se platební neschopnost OKD dotkla firem v praxi, dobře například Jiří Maralík, ředitel společnosti Strojferr, která OKD dodává a opravuje stroje a zařízení. Kvůli nezaplaceným fakturám od OKD už musela firma propustit šest zaměstnanců.

„Vůči OKD máme aktuálně pohledávky kolem čtyř milionů korun," řekl Jiří Maralík s tím, že pro těžební společnost pro těžební společnost pracuje jeho firma dále, protože ta nyní platí předem.

„Snažíme se udržet maximálně zaměstnanost, nicméně ohrožující to je, pokud můžete přijít o tak velkého odběratele. Snažíme se hledat nové zakázky, vyvíjet nové výrobky pro jiné prostředí," řekl Maralík.

V podobné situaci je společnost Průmyslové montáže, která v OKD dělá údržbu technologických zařízení, má pohledávky řádově v milionech korun. „Z práce pro OKD je 25 až 30 procent obratu naší firmy," řekl jednatel a spolumajitel Průmyslových montáží René Kolek.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý upozornil, že specifikem je, že i kdyby se firmy snažily, některé z nich nové klienty najdou těžko. „Typově jsou to často jednorázové věci, není to sériová výroba, je to specializace na kusové dodávky, které nejsou snadno převoditelné někam jinam," vysvětlil Dlouhý.

Pomoci musí stát, tvrdí zástupci tripartity

Krajská tripartita i hospodářská komora proto apelují na vládu, aby se problémům kolem OKD intenzivněji věnovala. „Vláda by se měla především rozhodnout, jak se postaví vůči OKD. Nejhorší je nejistota," řekl Dlouhý.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala uvedl, že krajská tripartita navrhuje, aby se situace řešila konsenzuálně ve jménu zachování co nejvíce pracovních míst v regionu po co nejdelší dobu.

Členové tripartity připravili materiál, který specifikuje možnosti, jak by vláda mohla dodavatelské firmy OKD podpořit. Jsou mezi nimi státní odkup pohledávek dodavatelských firem za kompromisní cenu, vracení DPH firmám z faktur, které OKD nezaplatilo, nebo speciální program či příspěvek na udržení pracovních míst.