Set-top-box, neboli digitální tuner, je malá krabička velmi podobná klasickému satelitnímu přijímači. Připojit se dá ke všem současným televizorům. Televize pak funguje jako projektor obrazu a další funkce jako přepínání či hlasitost se už ovládají právě přes digitální tuner prostřednictvím dálkového ovládání.

Nabídka set-top-boxů na českém trhu je široká, zákazník by však neměl být zaskočen, že u nich nefigurují známé firmy vyrábějící elektroniku. Většinou je totiž vyrábějí společnosti specializující se na satelitní techniku. Jejich cena začíná zhruba na patnácti stech korunách a dle dalšího vybavení roste výše.

A jaké jsou hlavní výhody digitálních tunerů? Už základní přijímače nabízejí funkci EPG, což je elektronický programový průvodce. Díky němu si můžete během sledování pořadu zjistit jeho délku či název. Nebudete už potřebovat ani klasický televizní program, protože i ten se vám po stisku tlačítka objevína obrazovce.

Nevýhodou set-top-boxů pak je, že jsou prakticky připojitelné pouze k jednomu televizoru. I kdyby se totiž připojily k více televizím v domácnosti, na všech obrazovkách by musel běžet jeden a tentýž program. Druhou, ale dražší možností, jak si doma naladit digitální vysílání, je pak zakoupení nové, set-top-boxem už vybavené televize.