Milovníci vodních radovánek opouštějí přehrady a zatopené lomy a dávají raději přednost koupalištím a aquaparkům, které nabízejí řadu atrakcí. „Je to trend posledních let. V Moravskoslezském kraji vyrostla řada areálů. Jen v Ostravě za poslední dva roky dva,“ uvedl Radim Mudra z krajské hygienické stanice. Dodal, že lidé opouštějí koupání v přírodě nejen kvůli vodním atrakcím. Svou roli podle něj hraje i osvěta. „Když během léta varujeme před sinicemi, hodně lidí si pak raději zaplatí stovku, ale budou v čisté vodě,“ tvrdí.

Provozovatelé kempů u přehrad však věří, že se jejich kapacita naplní, protože dovolená v tábořištích, především pokud člověk zvolí stan, patří stále k nejlevnějším.

Kempy mají svou tradiční klientelu

Slunečné počasí posledních dnů přispělo k tomu, že se koupaliště a kempy v kraji téměř zcela naplnily. „To víte, že bych raději plaval v Egejském moři, ale nejsou peníze. Tady, když se uskrovníte, tak týden ve stanu s přítelkyní finančně zvládneme, protože ceny v porovnání s minulou sezonou zůstaly skoro stejné,“ pochvaloval si jedenadvacetiletý student z Havířova na terase restaurace U Toma na přehradě Olešná. „Máme tři děti, takže je třeba šetřit na všem. Ale kluci jsou s dovolenou v kempu spokojeni, každý rok jezdíme na dva týdny pod stan někam jinam,“ uvedl Petr Kamenický z Nového Jičína, který v těchto dnech tráví dovolenou na Žermanické přehradě.

Kromě domácích jezdí na Žermanickou přehradu i Poláci a Nizozemci. Podobná situace je i na nedaleké Těrlické přehradě. Nenabízí jen koupání a rybaření, ale i další atrakce jako windsurfing, jachting či vodní lyžování. Rovněž nedaleká přehrada Baška má svou klientelu, především z řad rybářů. Mnohé rodiny sem jezdí již řadu let a ti nejvěrnější třeba také přes dvě desítky. Provozovatelé většiny kempů se shodují, že hlavní klientelou jsou pro ně mladí lidé, rybáři a stálí návštěvníci, kteří do kempu přijíždějí jako jiní na chatu.

Přehradě Olešná pomohl aquapark

Přehrada Olešná na okraji Frýdku-Místku je častým cílem především Ostravanů, znají ji však i rekreanti z jiných částí republiky i ze zahraničí. Zdejší kemp je nyní téměř plný. Na březích přehrady již mají své stálé místo rybáři, zaplavat si sem však už dnes jde jen málokdo. Zato zdejší aquapark téměř praská ve švech.

Tropické teploty těchto dnů přilákaly rekordní počet návštěvníků a jen uplynulou neděli sem zavítalo pět a půl tisíce lidí. Mimo provoz je však letos půjčovna loděk a chybějí tu také vyznavači windsurfingu, kteří ještě loni brázdili hladinu zdejší přehrady. Jeden z břehů přehrady slouží již řadu let také vyznavačům koupání bez plavek – naturistům, kteří zde mají svou pláž.

U Slezské Harty chybějí hlavně ubytování a služby

Nejmladší přehrada v republice, Slezská Harta, je atraktivní nedotčenou přírodou a blízkostí turistických možností v Jeseníkách. Patří sice k nejhezčím u nás, projekty, které mají oživit okolí přehrady, však zatím mnoho návštěvníků nepřilákaly. Přehrada vyhovuje hlavně lidem, kteří vyhledávají spíše klid v lůně přírody. Slezská Harta je ale bezesporu rájem pro rybáře. Hladinu však už letos nebude brázdit oblíbený parník s Oldřichem Kodedou za kormidlem. „Nedostal jsem výjimku na použití dieslového motoru. Problémem je také nabíjení agregátu, trvá třeba devět hodin, a motor vydrží tak čtyři. Navíc nemá dostačující výkon, aby zvládl větší poryvy větru. Nemůžu ohrozit bezpečí cestujících a také nemohu věčně provoz plavidla dotovat ze svého,“ posteskl si Kodeda.

Stane se Harta novým Lipnem?

V okolí přehrady však možná v příštích letech vyrostou hotely, kempy, moderní aquapark a další zařízení i služby, které by měly do opuštěného regionu přilákat turisty. Hotely a další ubytovací kapacity by podle studií mohly mít celkovou kapacitu až dva tisíce lůžek. Vznikají i plány na výstavbu cyklostezek, golfového hřiště s devíti jamkami, základen pro rybáře, jezdeckých středisek, tenisových kurtů, loděnice, kuželny a dalších sportovišť i služeb. Pomoci by měly dotace z Evropské unie, aktivity hodlá podpořit i kraj. Některé obce se ale zvýšeného zájmu turistů obávají. „Musíme skloubit přírodu a život místních lidí, aby se ze Slezské Harty nestala továrna na rekreaci,“ obává se starosta Razové Václav Bártek. Jedním z turistických center u přehrady je Nová Pláň s malým koupalištěm, půjčovnou loděk a penzionem, které provozuje Petr Bobek. „Je tady sice krásně, ale kvůli horskému klimatu máme sezonu maximálně měsíc v roce,“ tvrdí. Místní však věří, že čas přehrady teprve přijde. „Slezská Harta nám vlastně spadla z nebe. Podle plánů se měla napouštět až do roku 2007, jenže povodně ji naplnily mnohem dříve. Doufáme, že za tři roky už to tady bude veselejší,“ shodují se zdejší podnikatelé.

Související články:

frydeckomistecky.denik.cz/zpravy_region/prehrady_rekreace20070725.html