„Většina obchodů, které mohly být otevřeny, byly pro uzavření. Rozhodli jsme se proto, že bude nejlepší celé centrum zavřít," řekla včera manažerka Frýdy Petra Bujnošková. Pro otevření centra bylo podle ní patnáct až dvacet procent obchodů. Důležitým důvodem jsou také finance. „Náklady, které musíme vynaložit, kdyby bylo otevřených třeba třicet procent obchodů, by byly v nepoměru k tomu, co jednotky vydělají," doplnila.

Zavřít musí obchody s prodejní plochou od 200 metrů čtverečních. Výjimka se vztahuje na čerpací stanice, lékárny, obchody v nemocnicích, na letištích a nádražích. Za porušení nařízení hrozí milionová pokuta, při opakovaném porušení až pětimilionová.

Hranici ve Frýdě nepřekračuje třeba Tapi Tea. Ředitel celého řetězce Michal Krček rozhodnutí uzavřít centrum chápe. „Když budou zavřené větší jednotky, bude to jako dům duchů. A kdo tam přijde nakoupit? Nikdo. Všichni budou vědět, že většina jednotek je zavřených. Pak je logické, že nemá smysl ten dům otvírat," zhodnotil Michal Krček, který zákon kritizuje. „Finančně to je problém. Těch svátků je sedm nebo osm, a když to vezmu, že na čtyřech místech máme zavřeno, je to skoro celý měsíc, když to přepočítám na dny," dodal Krček. Jinak to vidí Jan Kapolka, manažer restaurace Los Capolitos, která má pobočku také ve Frýdě. „Myslím si, že to není špatně, ve svátek by lidé volno mít měli. Nám to nevadí, provoz je sedm dní v týdnu, takže taky budeme mít rádi volno. Tržba chybět bude, ale zase nebudou náklady," řekl manažer.

Zákon zasáhne drtivou většinu supermarketů, které sice ve městech stojí samostatně, ale překračují hranici dvou set metrů čtverečních. „Všechny supermarkety i hypermarkety Albert v okrese Frýdek-Místek zůstanou 28. října na základě nové regulace zavřené. Jde o sedm prodejen," potvrdila včera Barbora Vanko za společnost Ahold Czech Republic. Firma už dříve uvedla, že výjimky stanovené zákonem splňuje celkem šest prodejen. Pět z nich je v Praze. „Zákon reguluje otevírací dobu, ale neomezuje možnost vykonávat v obchodech jiné činnosti, jako například doplňování zboží, úklid či inventuru. Přesto jsme se rozhodli této možnosti nevyužít a státní svátek tak bude pro velkou většinu našich zaměstnanců dnem pracovního volna," uvedl personální ředitel řetězce Ctirad Nedbálek.

Nařízení se vztahuje i na větší obchody v centru Frýdku-Místku. Osloveným prodejcům ale zákon nevadí, zavřeno měli už o svátcích za „starých poměrů". Je to případ i obchodu se smíšeným zbožím Inva. „O státních svátcích zavíráme pokaždé. Myslím si, že zákon je pro prodavačky lepší," řekla zástupkyně vedoucího prodejny Dagmar Bařinová. Podobně to vnímá i Andrea Koňušíková z místecké prodejny hraček Koloseum. „Myslím si, že je to určitě dobré, protože lidé tráví svátky v obchodech, místo aby někam chodili jako rodiny. Lékaři jsou samozřejmě také v práci, ale prodavačka je zase méně hodnocená, takže si myslím, že je super, když je zavřeno," řekla Andrea Koňušíková z místecké obchodu, které má o svátcích zavřeno s výjimkou Štědrého dne lidé mohou přijít nakupovat do 12 hodin.

Podle zákona musejí mít větší obchody zavřené brány na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12 hodin.

Omezení dlouhodobě prosazují odbory, proti jsou třeba zástupci Hospodářské komory nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR). „Mnoho zaměstnanců má o práci ve svátek zájem kvůli příplatkům, ale budou muset zůstat povinně doma. Zákon postihne ve svém důsledku ale i zákazníky. Zavřeny totiž nebudou jen prodejny potravin, ale i hobby markety, prodejny nábytku nebo oděvů a obuvi. A právě sem velmi často chodí právě o víkendech a svátcích rodiny, kdy jsou všichni pohromadě a mají čas například na výběr vybavení domácnosti," řekla Marta Nováková, prezidentka SOCR ČR.