„Především je potěší teplota vody, kterou se vedení městské organizace STaRS rozhodlo zvýšit na 30 stupňů Celsia, pak kvalita vody a ovzduší v bazénové hale,“ uvedl Procházka s tím, že Správa tělovýchovných a rekreačních služeb města Třince se rozhodla doplnit technologii bazénu o UV systém, který slouží ke snižování hodnoty vázaného chlóru v bazénové vodě pomocí ultrafialového záření.

„Zařízení bylo instalováno začátkem listopadu a funkce tohoto UV systému se projevila během několika málo dnů, kdy se zlepšilo ovzduší v bazénové hale a hlavně koncentrace vázaného chlóru v bazénu se snížila hluboko pod parametry, které určují přísné hygienické normy,“ dodal.

Třinecký místostarosta Ivo Kantor uvedl, že zlepšení kvality vody a zvýšení její teploty na 30°C znamená lepší podmínky pro malé děti, jejichž rodiče se tak nemusejí obávat jít se svými ratolestmi do bazénu. Podle něj jde rovněž o velký přínos pro plaveckou školu a zdraví dětí a systém umožní intenzivnější a kvalitnější výuku. Zařízení vytvořilo ideální podmínky pro výuku dětí z mateřských škol, návštěvníci bazénu mají navíc možnost komfortnější relaxace s využitím různých masážních trysek a bublerů pro všechny části těla.

Podle místostarosty se zlepšily podmínky pro rehabilitaci osob po zraněních nebo dlouhodobých nemocí pohybového ústrojí. V Třinci se zároveň nabízí možnost delšího plavání a relaxace v příjemně teplé vodě.

„Další výhodou namontovaného Uv systému je úspora vody a energií. Abychom udrželi kvalitu vody v rámci hygienických norem, byli jsme nuceni před instalací UV systému dopouštět a zároveň i ohřívat denně až 60 metrů krychlových vody. V současné době je potřeba denně obměnit v bazénu 8 a 15 metrů krychlových, a to podle návštěvnosti. Přesto díky nového systému je kvalita vody mnohonásobně lepší,“ doplnil Radek Procházka.

Třinecký bazén označil za výjimečný a tvrdí, že v České republice je jedním z nejlepších díky své relaxační části, která nabízí ideální možnost pro rehabilitaci a uvolnění svalstva celého těla. „Ta je nyní umocněna i kvalitnější a teplejší vodou,“ řekl šéf STaRS. Náklady na pořízení UV systému činily jeden milion korun.

Kam dál? Návštěvnost bazénu se loni zvýšila hned trojnásobně